“Şiddetin Cinsiyetli Yüzü” paneli

 • Haberin Tarihi: 27 Kasım 2019
 • Bu haber 973 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
“Şiddetin Cinsiyetli Yüzü” paneli

Mardin Artuklu Üniversitesi, Kadına Şiddete Hayır dedi ve “Şiddetin Cinsiyetli Yüzü” paneli düzenledi.

   Mardin Artuklu Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde, Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından düzenlenen Kadına Şiddete Hayır ”Kadının Cinsiyetli Yüzü” paneline Fakülte Dekanı Prof. Dr. Canan Eren Dağlı, Vali Yardımcısı Seda Başoğlu, Sağlık Bilimleri Fakültesinin öğretim görevlileri ve öğrencileri katıldı.

  Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Canan Eren Dağlı,  her dilde ve her dinde korunması istenen anne olarak, kutsal sayılan kadının şiddet mağduru olmaktan kurtulamaması toplumsal bir yara ve hayal kırıklığı olduğunu söyledi.

  Prof. Dr. Eren Dağlı konuşmasında, onbinlerce araştırıma, akademik çalışma, eğitim semineri ve kanunlara rağmen dünyanın farklı medeniyetlerinde kadına şiddet olgusunun hala varlığını sürdürdüğüne dikkat çekerek. ”Ülkemizde kadına yönelik şiddeti, önlemeye yönelik tüm tedbirlere rağmen son 10 aylık verilere göre, 124 bin 512 aile içi ve kadına yönelik şiddet olayı meydana gelmiştir. Bir önceki yıla göre yünde 19 azalma gerçekleşmiştir. Son 10 ayda 70 bin 897 kadın hakkında koruyucu tedbir kararı verilmiştir. Kadına şiddet olayına ani müdahale imkanı veren KADES uygulaması 353 bin 334 kişi tarafından indirilmiştir.” dedi

  Kadına şiddeti reva gören bir düşüncenin İslam ahlakından ve tefekküründen kendisine bir dayanak bulmasının mümkün olmadığını hatırlatan Prof. Eren Dağlı “ Hz. Muhammed veda hutbesinde “ Kadınlar size Allah´ın bir emanetidir. Onların sizin üzerinizde hakları vardır, haklarına riayet edeniz” diye seslenerek tüm insanlığı merhamete, muhabbete ve kadınlara karşı sorumluluk bilincine davet etmiştir. Kadınlar İslam Kültüründe o kadar yüceltilmiştir ki “Cennet anaların ayakları altına serilerek, ödüllendirilmiştir” şeklinde konuştu.

  Türkiye Avrupa Konseyi Sözleşmesi kısaca İstanbul Sözleşmesini ilk imzalayan ve oyanlayan ülke olarak çok önemli bir sorumluluk üstlendiğinin altını çizen Prof. Eren Dağlı “ Toplum olarak kadına yönelik şiddete sıfır tolerans anlayışının yerleşmesi için harekete geçmeliyiz. Bu soruna kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları ile üniversiteler olarak ortak bir duruş ve işbirliğiyle çözüm getirmeliyiz.

  Tarihimizde kadınlar tıpkı erkekler gibi milli mücadeleye katkıda bulunmuştur. Halime Çavuşlar, Nene Hatunlar, kurtuluş mücadelesinde büyük kahramanlıklar sergilemiştir. Kadınlar güçsüz ve muhtaç değil, erkekler kadar çalışma hayatına ve toplumsal yapıya katkı sağlamakta ve çaba sarf etmektedir.

  Kadın toplumun yarısıdır, kadın toplumun duruşudur. Tek kanatla uçma şansı olmadığı gibi, kadınların güven içinde yaşadığı bir toplum olmadan, toplum olma şansı da olmaz.” Dedi

  Son 1 yılda ülkemizde 440 kadın cinayeti işlendiğini hatırlatan Prof.Eren Dağlı “ Artık yeter feryadına destek vermek, her türlü şiddeti kınamak ve şiddete karşı topyekun mücadele etmek hepimizin görevidir. Ülkemizde ve dünyada, çocukların ve kadınların her türlü şiddetten uzak , huzurlu günlere kavuşmasını, şefkat ve merhamete dayanan adalet anlayışının hayatımıza egemen olmasını temenni ediyor, panelde emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” Şeklinde sözlerini sürdürdü.

 Açılış konuşmasının ardından, Mardin Artuklu Üniversitesi Sağlık Fakültesi Öğretim Görevlisi Feride Doğru Mungan´ın moderatörlüğünde düzenlenen Panelde; MAÜ İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Bozkurt “Felsefi ve Dini Açıdan Kadına Şiddet” konusunu, Avukat Soner Kurt “Hukuki Açıdan Kadına Şiddet” konusunu, Adli Psikolog Dr. Deniz Işıker Bedir “Psikolojik Açıdan Kadına Şiddet” konusunu, Mardin Artuklu Üniversitesi Sağlık Fakültesi Öğrencisi ve aynı zamanda Toplum ve Sağlık Topluluğu Başkanı Berivan Aslan ise “Toplumsal Açıdan Kadına Şiddet” konusunu ele aldı.
Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın