İl Müdürü Dervişten kınama

  • Haberin Tarihi: 1 Haziran 2015
  • Bu haber 1083 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
İl Müdürü Dervişten kınama

Mardin İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Derviş ve Halk Sağlığı Müdürü Dr. Saffet Yavuz, Sağlık müdürlüğü binası önünde tüm sağlık çalışanlarını toplayarak Samsun Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde görevli Göğüs Cerrahisi Op. Dr. Kamil Furtun’un bir hasta yakını tarafından öldürülmesini protesto ettiler.

İl Müdürü Derviş, “Sağlık hizmeti sunan, şifaya vesile olan sağlık çalışanlarına karşı uygulanan kötü muamele ve şiddeti kınıyoruz. Şiddeti toplum olarak hiçbir yerde mazur göremeyiz, sağlık çalışanına karşı şiddeti ise asla kabullenmiyoruz.”dedi

Derviş konuşmasında şu ifadelere yer verdi; Sağlık çalışanlarına karşı şiddetin önlenmesi için  Sağlık Bakanlığı öncülüğünde “sevgi en iyi ilaçtır”,şifa veren ele vefa” gibi saygıyı öne çıkaran kampanyalar uyguladık, güvenlik tedbirlerini artırdık, fiziki mekanlar ile ilgili düzeltmeleri yaptık, geliştirmeye devam ediyoruz. Beyaz kod uygulaması, hukuki yardım, cezaların artırılması gibi tedbirler aldık, ancak halen hedefi sadece hastalara yardım etmek olan sağlık çalışanlarına yönelik kötü söz, uygunsuz muamele ve şiddet uygulanmasını tüm toplum olarak elbirliği ile ortadan kaldırmalıyız. Bu nedenle kamuoyunun farkındalığını artırmak üzere 1 Haziran 2015 pazartesi günü saat 09:00-09:15 arasında acil durumlar dışında sağlık hizmeti sunulan tüm birimlerde sağlık yöneticilerimiz ve sağlık çalışanlarımızın birlikte olacağı etkinlikler çerçevesinde bugün burada toplandık.

Başkalarının hayatlarını kurtarmak ve sancılarını dindirmekten başka  uğraşı olmayan sağlık çalışanlarımız büyük bir fedakarlık içinde çalışıyorlar. Zaman zaman sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalmaları kabul edilemez.

Başta Samsunda hasta yakını tarafından öldürülen Dr.Kamil Furtun olmak üzere tüm sağlık şehitlerini rahmetle anıyor ve faillerini şiddetle kınıyoruz.

Dilerim bu tür çirkin ve anlamsız şiddet bir daha tekrarlanmaz. Tüm sağlık çalışanlarının başı sağ olsun.

sağlık1

Bir Yorum Yazın