SineMardin film festivali başlıyor

  • Haberin Tarihi: 3 Aralık 2019
  • Bu haber 1715 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
SineMardin film festivali başlıyor

SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali, 6 Aralık’ta perdelerini 13. kez açacak.
13 yıl önce Mardin’in sinemayla alakalı altyapısını tanıtmak ve binlerce yıldır barındırdığı kadim kültürlerinin simgesi olmuş ışığını ulusal ve uluslararası sinema endüstrisiyle buluşturmayı amaçlayan SineMardin, bu yıl da senaryolarından doğru yaptığı film seçkisini Mardinli sinemaseverlerle buluşturacak.
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle Mardin Film Ofisi tarafından düzenlenen 13. SineMardin’in açılış filmi, senaristliğini ve yönetmenliğini Emin Alper’in üstlendiği Kız Kardeşler filmi olacak. 6-13 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek SineMardin, 24 uzun metraj ve belgesel film seçkisini iki ayrı salonda sunacak. Mardin AVM Cinemaximum salonlarında gerçekleşecek festivalde gösterilecek filmler arasında 2019 yılının bol ödüllü filmlerinin yanı sıra bu yılın en iyi çıkış yapan filmleri yer alıyor.
Kıvanç Sezer’in Babamın Kanatları’yla başlayan üçlemesinin ikinci filmi Küçük Şeyler, Semih Kaplanoğlu’nun Bağlılık Aslı, Mardinli Süryani bir ailenin dramını anlatan Nihat Burak imzalı Kapı filmi, oyuncu kadrosunda Mardinli oyuncu Feyyaz Duman’ın yer aldığı Eylem Kaftan’ın Kovan filmi, Yönetmen Ali Aydın’ın Altın Portakal En İyi Sanat Yönetmeni ödüllü Kronoloji filmi, Pelin Esmer’in Toroslardaki köylere tiyatrocu kadınlarla yaptığı turneyi konu alan Kraliçe Lear filmi, dünya premiyerini Berlinale’de yapan Burak Çevik imzalı Aidiyet, Murat Pay’ın usta bir hattat ile genç bir ressamın yollarının kesişmesini konu alan Dilsiz filmi, Türkiye’de kadın göçmen olmanın tüm zorlıklarını gözler önüne seren Kıvılcım Akay’ın Amina belgeseli ve Mardin’de hayatını hayvanların hayatlarını tamir etmeye adamış Mardinli Hasan’ın hikâyesini anlatan Hayat Tamircisi belgeseli bu yılın ulusal film seçkisinde yönetmen ve oyuncu ekiplerinin katılımıyla yer alacak.
Uluslararası film seçkisinde ise, Cannes Film Festivali Altın Palmiye Ödüllü Bong Joon-ho imzalı gerilim ve kara komedi filmi Parazit, Pedro Almodovar’ın Acı ve Zafer filmi, Filistinli yönetmen Elia Suleiman’ın Cannes ödüllü filmi Burası Cennet Olmalı, Ali Abbasi’nin Nordik kara film denemesi Sınır, Cannes Film Festivali Juri Ödülü sahibi Kleber Mendonça Filho ve Juliano Dornelles’in Bacurau filmi, 1922 yılında Almanya’-da çekilen ve korku sinem-asının başyapıtlarından sayılan Friedrich Wilhelm Murnau imzalı Nosferatu gösterimleri gerçekleşecek.
SineMardin kapsamındaki tüm gösterim ve atölye programları her yıl olduğu gibi ücretsiz olarak Mardin’li sinemaseverlerle buluşacak.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın