Sınır köyünde okul açılışı

  • Haberin Tarihi: 8 Ekim 2019
  • Bu haber 961 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Sınır köyünde okul açılışı

Artuklu ilçesinin Suriye sınırının sıfır noktasındaki Sakalar köyünde hayırseverler tarafından yaptırılan Emine-Behçet Keleşoğlu İlk ve Ortaokulu hizmete açıldı.
İş adamı Hasan Keleşoğlu ve Kenan Kösen tarafından Mardin’e kazandırılan 8 derslikli İlkokul ve Ortaokulunun açılışı yapıldı. Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, Artuklu Belediye Başkanı Abdülkadir Tutaşı, protokol üyeleri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.
Törende konuşan Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, eğitimin önemine dikkati çekti. En hayırlı yatırımın eğitime yapılan yatırım olduğunu söyleyen Yaman, “Eğitim yatırımları Türkiye bütçesinde en fazla yer tutan yatırımlardır. Sadece Sayın Cumhurbaşkanımızın, hükumetimizin ve devletimizin destekleri olmuyor. Hayırseverlerimizin de çok büyük destekleri var. Devlet ve millet işbirliğiyle bütün Türkiye ve Mardin’de önemli yatırımlar yapılıyor. Ama Mardin genç nüfusu fazla olan bir il. Bizim aşağı yukarı yüzde 60 nüfusumuz 29 yaş ve altı, yaş ortalamamız 22’lerde o nedenle eğitim kurumlarına çok fazla ihtiyacımız var. Sayın Cumhurbaşkanımız, devletimiz ve yatırımcılarımız bunun farkında. O nedenle önemli yatırımlar yapılıyor. Devam eden 100’ün üzerinde okul inşadımız var. Onları da inşallah en kısa sürede bitireceğiz. Bütçeden ve hayırsever vatandaşlarımızın destekleriyle yeni yatırımlar yapacağız” dedi.
“Eğitim yatırımlarımız devam edecek”
Büyükşehir olmanın avantajlarıyla şehrin her sektörde geliştiğine değinen Yaman, “Altyapı da gelişiyor. Yollarımız, sosyal donatılarımız, parklarımız, eğitim kurumlarımız, sağlık alanındaki, ulaşım alanındaki yatırımlarımız hızla devam ediyor. Dekinsan Gruba, Kösen ve Keleşoğlu ailesine teşekkür ediyorum. Bu şehrin barından çıktılar ve sorumluluklarını biliyorlar. Bu şehre hizmet ediyorlar ve etmeye devam edecekler. Eğitim yatırımlarımız önemli yatırımlar. Bu evlatlarımız terörden ve diğer kötü yaşantıdan kurtarmak hepimizin görevi. O nedenle beraber uykumuzu, mesaimizi her şeyimizi bırakıp bu işe ayıracağız. Eğitim hizmetlerine bırakacağız. Mardin bölgedeki en eğitimli illerden bir tanesi haline gelecek” dedi. Dekinsan Yönetim Kurulu Üyesi Arda Keleşoğlu ise, hayatın her döneminde okulun önemli yeri olduğunu belirterek, “Güzel değerlere hizmet edecek yeni nesillere umut oldukları için Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman’a, kurum müdürleri ve hayırsever vatandaşlara teşekkür ederim. Okulumuzun köyümüze değer katıp çok faydalı olacağına hiç şüphem yoktur. Okulumuz, köyümüz ve ilçemize hayırlı olsun” şeklinde konuştu.
İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı, okulun yapımında emeği geçen herkese teşekkür etti. İş adamı Kenan Kösen’de, Mardin’de gerçekleşecek eğitim ve spor yatırımları başta olmak üzere tüm yatırımlara destek vermeyi sürdüreceklerini kaydederek desteklerinden dolayı Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman’a teşekkür etti.
İl Müftüsü İsmail Çiçek’in okuduğu duanın ardından kurdele kesimi yapıldı. Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Yaman, okulda incelemeler yaparak, öğrencilere başarılar diledi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın