Sivil Toplum Kuruluşları: Akan kan dursun

  • Haberin Tarihi: 11 Ağustos 2015
  • Bu haber 920 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Sivil Toplum Kuruluşları: Akan kan dursun

Son zamanlarda Yurt genelinde oluşan huzursuzluk, gelen ölüm haberleri ve Bölge halkının tedirginliğine değinen Kanaat Önderleri, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri ve dernek başkanları olumlu mesajlar verdi.
Çözüm Sürecinden duydukları memnuniyeti dile getiren Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri ve Dernek başkanları Biran önce ölümlerin durması gerektiğini söyledi.
Töre Cinayetlerini Önleme ve Kadın Potansiyelini Değerlendirme Derneği (TÖRKAD) Başkanı Zeynep Alkış, 30 yıla yakındır yaşanan olumsuzluklardan dolayı en çok kadınların etkilendiğini belirterek Anaların ağlamaması yüreklerinin yanmaması için çözüm yolları aranmalıdır diye konuştu.
Kanaat Önderi Mehmet Timurağaoğlu: Ölümlere kimse sevinmez. Hiç kimse kabul etmez, Milletimiz, insanımız, Halkımız bunu kabul etmiyor. Bölgede yaşayan tüm insanlar bu kanın biran önce durmasını istiyor. Hakikaten mevcut gündem ile beraber aldığımız ölüm haberleri iyi değil bizleri derinden üzüyor. 2013’ten bu yana kan gözyaşı ve ölüm haberleri almıyorduk. Tabi bu da Çözüm Sürecinin sayesinde gerçekleşiyordu. Biz bunun devam etmesinden yanayız. İnsanlarımız bu vakite kadar içinde bulunduğumuz nimet ve bolluktan hoşnuttu. Ne oldu da birden ölüm haberleri gelmeye başladı. 80 Milletvekili de meclise girdi, her zaman demokrasi yolu açık olmalıdır. Her iki tarafında uzlaşma yoluna olumlu bakması gerekir. Konuşarak, uzlaşarak, hemfikir olunmak varken neden kötü yol seçilsin ki. Yanıbaşımızdaki Suriye’de durumlar belli bizim burada da şimdi çocuklarımız gençlerimiz ölüyor. Kan dökülüyor biz istiyoruz ki artık kan dökülmesin. Ne olursa olsun demokrasi yolu. Uzlaşma yolu açık olmalı siyasetçiler sorunları savaşarak değil konuşarak halletmeli.
Töre Cinayetlerini Önleme Ve Kadın Potansiyelini Değerlendirme Derneği (TÖRKAD) Başkanı Zeynep Alkış: İki Üç yıldır sorunsuz bir Çözüm Süreci geçiriyorduk. Ölüm yoktu, Gözyaşı yoktu, Anaların yüreği yanmıyordu. İki üç haftadır bu birlik ve kardeşlik bozuldu ne yazık ki. Biz bundan ızdırap duyuyoruz, içimiz yanıyor. Biz istiyoruz ki Çözüm Süreci devam etsin. Milletimiz, başta kadınlarımız, annelerimiz çözüm ve barış istiyor. Bizim büyüklerimizden beklentilerimiz bir daha taşın altına ellerini koysunlar bu ateşi aramızdan alsınlar.
Mardin Tüketici Hakları Derneği Başkanı Musa Öztürk: Bölgemizde bir savaş var her gün ölüm haberleri duymaktan dolayı çok üzgünüz. Biz, insanlarımız ve tüm halkımız çok üzgünüz. Biz istemiyoruz böyle olmasını. Üç senedir bir patlama sesi duymamıştık. Bölgemiz güzellikleri ile anılıyordu. Kardeşlik vardı, birbirimizden fazlasıyla memnunduk. Biz istemiyorduk böyle birşey olsun bugünlerde olumsuzluklar patlak verdi. Biz yarına kalmasını istemiyoruz hemen şu anda bitirilsin bu patlamalar, ölümler, kan ve gözyaşı hemen sonlandırılsın. Bunu canı gönülden istiyoruz.

Vehap Erdoğan

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın