Soba zehirlenmelerine dikkat!

  • Haberin Tarihi: 5 Ocak 2016
  • Bu haber 807 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Soba zehirlenmelerine dikkat!

Mardin Halk Sağlığı Müdürü Dr. Saffet Yavuz, sık sık yaşanan soba zehirlenmelerine karşı vatandaşı uyardı.
Mardin Halk Sağlığı Müdürü Yavuz, soba zehirlenmesi ve alınacak önlemler hakkında açıklama yaptı.
Her yıl onlarca kişinin özellikle sobadan sızan karbonmonoksit gazı ile zehirlendiğini anımsatan Yavuz, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
“Karbon monoksit renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı zehirli bir gazdır. Vücuda solunum yolu ile girer ve doğrudan kana geçerek oksijen alımını engeller zehirlenme ve ölüme neden olur. Kullanılan her türlü ısıtma cihazının kalite belgesine sahip olup olmadığına, garantilerine ve garanti sürelerine dikkat edilmelidir. Kullanılan yakıtın standartlara uygunluğu kontrol edilmeli, izin belgesi olmayan satıcılardan kömür alınmamalıdır. Aşırı doldurulan sobanın duman yolu daralacağı, soba içinde düzensiz ısı dağılımı nedeniyle de baca çekişi zayıflayacağı için soba yakılırken aşırı doldurulmamasına dikkat edilmelidir. Sönmekte olan sobaya asla tutuşması güç yakıtlar konulmamalı, yakıt yavaş yavaş ilave edilmeli, yatmadan önce sobaya kesinlikle yakıt konulmamalıdır. İyi ısınmayan ve alttan yakılan kömür sobalarında karbon monoksit zehirlenmesi riski artacağından soba tutuşturulurken yakıtın üstten yanması sağlanmalıdır.”
Halk Sağlığı Müdürü Yavuz, Türkiye’de soba zehirlenmelerinin bilgisizlik, yanlış kullanım sonucu oluştuğunu ve yeterli havalandırmanın önemli olduğunu kaydetti.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın