Devletten vatandaşa sosyal yardım

  • Haberin Tarihi: 8 Eylül 2015
  • Bu haber 1078 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Devletten vatandaşa sosyal yardım

Mardin Valiliğince, Sosyal Destek Programı (SODES) sözleşme imzalama töreni düzenlendi.
Valilik toplantı salonunda düzenlenen imza töreninde konuşan Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, Türkiye’nin son 10 yılda sosyal yardımlar konusunda çok önemli mesafeler katettiğini söyledi.
Yapılan sosyal yardımların doğru kullanılması doğrultusunda bütün yoksullara ulaşabileceğini belirten Vali Koçak, şöyle konuştu:
“Son 10 yılda sosyal risklerin azaltılması açısından politik müdaheleler geliştirdi. Bunlar, Dünyadaki örneklerinden de faydalanarak Türkiye’nin kendi şartlarına uygun sosyal destek politik müdaheleleri, bunların arasında özellikle kız çocuklarının eğitime katılmak üzere, çocukların ve bebeklerin sağlığını geliştirmek için, koruma ve yerleştirmek için şartların, sağlık desteği gibi desttekler geliştirmiştir. Toplumun dezavantajlı kesimlerinden olan, kadınlara eşinden ayrılmış dul kalmış kadınlara ve şehit ailelerine yönelik, yardımlar geliştirildi. Bunun dışında işsizlik ve fakirlik dolayısıyla sosyal risklere bağlı kalmış vatandaşlarımıza da çeşitli yardım kaynaklarıyla destek olmaya çalıştık.”
Mültecilerle ilgili sosyal yardım projelerinin de olduğunu aktaran Koçak, evini terketmiş insanlara iyi hizmet vereceklerine inandığını kaydetti.
Vali Yardımcısı Tolga Kamil Ersöz ise, Sosyal Destek kapsamında hane ziyaretlerine terörün olumsuz etkide bulunduğunu belirtti.
Bölgedeki terör saldırıları patlak verinceye kadar hane ziyaretleri açısından Nusaybin’in en hızlı ilçe olduğunu ifade eden Ersöz, “Olaylar başlayınca Nusaybin hane ziyaretleri açısından en geride kaldı. Şu ana kadar 32 bin 911 haneyi ziyaret ettik. İnsanların ihtiyacını yerinde gözlemleyerek gidermeye çalışıyoruz. Suriyeli ailelerimizide ziyaret etmek için çalışma başlattık. Onlar da toplumun bir parçası haline geldi” dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın