Soğuklar, soba satışlarını artırdı

  • Haberin Tarihi: 6 Ocak 2016
  • Bu haber 781 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Soğuklar, soba satışlarını artırdı

Havaların iyice soğuması Kızıltepe’deki soba satıcılarının yüzünü güldürdü.
Tüm yurtta olduğu gibi Kızıltepe’de de havalarını iyice soğuması nedeniyle soba satışlarında ciddi bir artış yaşandı.
Soba satışı yapan Abdurrahman Efe, baba mesleği olan soba işiyle 35 yıldan beri uğraştığını ve kuru soğuğun gelmesiyle son bir haftada ciddi anlamda satış yaptıklarını belirtti.
Türkiye’yei etkisi altına alan soğuk hava dalgası öncesinde çok az satış yaptıklarını dile getiren Efe, şöyle konuştu: “12’nci ayın sonun kadar bile o kadar satış yoktu. Yağmur, kar ve kara soğuğun gelmesiyle satışlar bayağı arttı. 2 kamyona yakın satış yaptık. Bu bir hafta içerisinde millet sobaya hücum etti. Çünkü, kara soğuk sebebiyle üşüyenler, gelip yeni boru, yeni soba alanlar oldu. Boruyu 5 liradan satıyoruz. Geçen sene de 5 liradan satıyorduk. Sobalarımız 30 liradan başlıyor, 120 liraya kadar gidiyor. Bir iki kamyon daha gelir ve ancak onları da satar sezonu kapatırız. Yani normalde iki ay sürecek sezon 15 gün içerisinde kapatıyoruz. Yığılma çok oldu, çok müşteri geldi. İki ay soğukta satış yapacağımız yerde bir hafta içerisinde bitirdik.”
Soba satın alan Necmettin Çalgıcı, soğuk karşısında sobasız kalamayacaklarını, soğuk hava ve kar yağışı nedeniyle insanların perişan olduğunu söyledi.
Osman Yaman da, “Elektrik kesintileri başladı. Ondan dolayı sobaya muhtaç kaldık. Çocuklarım hastalandı. Dün akşam onları acile götürdüm. Mecburen soba aldım. Evde sobayı kuracağız. Kömür, odun ve tezek kullanacağız” dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın