Son sözü halk söyledi

  • Haberin Tarihi: 7 Haziran 2015
  • Bu haber 890 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Mardin’de dün Sabah saat 08.00’de başlayan 25. dönem milletvekili genel seçimlerinde oy kullanma süresinin saat 17.00’de sona ermesiyle toplanan oylar, Mardin Adliye sarayına getirilerek sayıma başlandı. Mardin’de Kesin olmayan Milletvekili seçim sonuçlarına göre Mardin HDP’den yana oy kullandı. 25. Milletvekili Genel Seçimlerine, Merkez ve ilçelerinde bulunan bin 775 seçim sandığı ile gidilirken saat 17 itibari ile sandıklar açıldı. Sandıklar İl ve ilçe seçim kurullarına yoğun güvenlik önlemleri ve siyasi partilerin seçim görevlileri denetiminde getirildi.
Mardin İl Seçim Kurulunda, oy sayım işlemleri devam ederken Adliye Sarayı ve Valilik etrafında yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı gözlendi. Sayımlar devam ederken HDP İl Başkanlığında hareketlenmeler başladı. İnternet sitelerinde Mardin’de kesin olmayan seçim sonuçları HDP 5, Ak Parti 1 olarak yansıyınca Ak Parti İl Teşkilatı önündeki kalabalık yerini sessizliğe bıraktığı görüldü.
Mardin’de Halkın Demokratik Partisi İl Başkanlığı önünde kutlama için toplanan partililer, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın kutlama yapılmayacak demeçleri, HDP’lilerin kutlanma yerine sevinç gösterisinde bulunmasına dönüştü. HDP’liler ara cadde ve sokaklarda arabalarla tur attıkları gözlendi Mardin HDP Milletvekili Gülser Yıldırım “Halkın iradesi ve demokrasi kazandı” dedi. Şüpheli Paket Mardin Adliye Sarayı karşısında bulunan Karayolları parkında şüpheli paket bulunması üzerine, bomba imha timleri şüpheli paketi etkisiz hale getirdi . Mardin’de seçmen sayısı 441 bin 384 olarak belirlendi. Kesin olmayan sonuçlara göre katılımın yüzde doksan oranında gerçekleştiği belirtildi
Gazetemiz yayına hazırlanıncaya kadar haber merkezimize ulaşan ve kesin olmayan sonuçlara göre Halkın Demokratik Partisi 5 Adalet ve Kalkınma Partisinin ise 1 milletvekili kazandığı görülüyor.

Bir Yorum Yazın