Suriyeli barış elçisinden barış mektubu

  • Haberin Tarihi: 7 Ağustos 2019
  • Bu haber 183 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Suriyeli barış elçisinden barış mektubu

Savaşa karşı 32 yılda 132 ülkeye yürüyen Suriyeli Fizik doktoru ve dünya barış elçisi Ahmad Jebeili, Suriye´deki savaşın bitmesinde Türkiye ve Suriye´nin rolü olacağına inandığını Türkiye ve Suriye´nin bir araya gelmesi halinde ise Amerika´nın Suriye kaçarak gideceğini söyledi.
Suriye´deki iç savaştan kaçarak Mardin´in Artuklu ilçesine yerleşen ve burada açtığı Fizyoterapi Merkezi ile insanlara şifa dağıtmayı sürdüren Fizik tedavi doktoru ve 1989 yılında barış elçisi seçilen Ahmad Jebelli, dünyaya barış mesajı vermek ve savaşların en büyük mağdurları çocukları tehlikelerden kurtarmak için dünya çapında 118 bin kilometre yürüdüğünü dile getirdi.
Suriye´deki savaşın iç ve dış nedenlerini olduğuna dikkat çeken Jebelli, savaşta hayatını kaybeden insan sayısının çok fazla olmasının nedenin çevredeki insanların seyirci kalması olduğunu ifade ederken bazı insanların da yangına su serpmek yerine benzin döktüğünü belirtti.

Türkiye ve insanları Suriye için bir güçtür
Ülkedeki iç savaşın sona yaklaştığına inandığını aktaran Jebeli, “Savaşın bitmesinde Türkiye ve Suriye´nin rolü olacağına inanıyorum. Sorunu bütün yönüyle Türkiye ve Suriye halledebilir. Suriye´de yaşananlar her yerde yaşanabilir. Başından beri silah kullanmaya gerek yoktu. Silah ülkeyi bozar ve yıkar. Çevre ülkeleri de aynı şekilde tehdit altına alır. Ve ilk başta Türkiye geliyor. Türkiye ve insanları Suriye için bir güçtür. Ve aynı zamanda Suriye ile insanları da Türkiye için bir güç” dedi.

Esad´a güvenmiyorlar
Suriye´de barışın sağlanması için Cumhurbaşkanı Beşar Esad´a mektup yazdığını ve kendisine olumlu dönüş sağlandığını hatırlatan Ahmad Jebeili, “Esad´ın karşıtlarıyla görüştüm. Beşar Esad´ın yöntemine, sistemine ve Esad´a güvenmediklerini söylediler. Beşar Esad tüm yazdıklarımı kabul etti. Bu olumlu yaklaşımın paralelinde Türkiye tarafında da aynı şeyi yapmak istiyorum. İki ülke arasındaki ekonomik, tarihi, iktisadi ve bütün şeyler birbirine bağlıdır. Birini tehdit eden bir durum varsa diğeri de tehdit ediyordur. İki Cumhurbaşkanı arasında ikili diyalog gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Suriye ile Türkiye kanlarını beraber döktü
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´a çözüm önerilerinin bulunduğu bir mektup göndereceğini ifade eden Jebeili, “Hem Türkiye Cumhurbaşkanına hem Suriye Cumhurbaşkanına sunacağım yöntem ve projenin sanmıyorum şuana kadar kimsenin arz ettiğini. Gezdiğim ülkelerde sunduğum fikirler kabul gördü ve kimse karşı çıkmadı. Suriye ile Türkiye tarihin bir döneminde bu toprakları korumak için kanlarını beraber döktü” dedi.

Türkiye ve Suriye bir araya gelirse Amerika kaçar
Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump´ın tavırlarının dünya barışını tehdit ettiğine dikkat çeken Jebeili, “Trump´ın yönetiminde sadece Türkiye, Suriye değil Trump´ın tavırları bütün dünya barışını tehdit altına almıştır. Amerika´nın Suriye´de olmasının ne kanuni ne de hukuki bir yolu var. Amerika´nın tavrı aslında Türkiye ve Suriye´nin bir araya gelmesi için bir ortak çıkardır. Eğer Türkiye ve Suriye bir araya gelirse Amerika buradan geri çekilerek değil kaçarak gidecektir. Amerika barışın tehditçisidir” şeklinde konuştu.

Türkiye ile Suriye´nin  bir araya gelmesi ile bölgede tüm dengelerin değişeceğini, bölgedeki terör olaylarının son bulacağına inadığını ifade eden Jebeili " Türkiye  ve Suriye  halklarının ortak değerleri vardır. Devlet başkanları bir araya gelirse, güç dengeleri değişir, Türkiye ve Suriye´nin ekonomisi düzelir" dedi.
Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın