Suriyeli küçük Sara’nın gururlandıran başarısı

  • Haberin Tarihi: 13 Kasım 2015
  • Bu haber 991 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Suriyeli küçük Sara’nın gururlandıran başarısı

Ailesiyle ülkesindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan 13 yaşındaki Sara Musa, Mardin’in Kızıltepe ilçesinde devam ettiği okulunun en başarılı öğrencilerinden birisi oldu.

Ülkesindeki iç savaştan kaçarak ailesiyle Türkiye’ye sığınan 13 yaşındaki Suriyeli Sara Musa, Mardin’in Kızıltepe ilçesinde eğitimini sürdürdüğü ve kısa sürede uyum sağladığı okulunun en başarılı öğrencilerinden birisi oldu.
Suriyeli Seyfmeluk Musa, ülkesinden kaçarak yaklaşık 3 yıl önce eşi Terfa Musa ve 4 çocuğuyla Kızıltepe’ye yerleşti. Çocuklarının eğitimlerinden geri kalmaması için çaba gösteren Musa, ilk iş olarak 3 çocuğunu da okula kaydettirdi.
Musa ailesinin Mehmet Doğru Ortaokulu 7’nci sınıfta eğitim gören 13 yaşındaki çocukları Sara Musa, ara verdiği eğitimini telafi etmek için büyük bir çaba içine girdi. Kısa sürede okula uyum sağlayıp, 2 ay içinde de Türkçe öğrenen Sara, okulun en başarılı öğrencilerinden birisi olmayı da başardı.

– “Doktor olmak istiyorum”
Sara Musa, AA muhabirine, okulda önceleri Türkçe bilmediği için zorlandığını, ancak azimle kısa sürede ortama alışıp, derslerinde başarılı olduğunu söyledi.
Türkiye’de bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Musa, “2 ayda Türkçe öğrenmek benim için önemli. Derslerime bu şekilde çok çalışmaya devam edeceğim. Eğitimimi tamamlayıp, ileride doktor olmak istiyorum. Böylece insanlara faydalı olup, hastaların iyileşmesi için çalışacağım” dedi.

– “Buradaki insanları çok seviyoruz”
En büyük isteğinin insanları mutlu etmek olduğunu vurgulayan Musa, doktor olması halinde anne ve babasına da destek olabileceğini aktardı.
Suriye’de güzel günler geçirdiklerini, ancak iç savaş nedeniyle oradaki güzel yaşantılarının kesintiye uğradığını anlatan Sara Musa, “Savaş olunca herkes orayı terk etti. Biz de ülkemizden ayrılmak zorunda kaldık. Buradaki insanlardan Allah razı olsun. Bize çok yardımcı oldular. Onlardan çok memnunuz. Buradaki insanları çok seviyoruz” diye konuştu.
Mehmet Doğru Ortaokulu Müdürü Taha Tekin ise Musa’nın çok başarılı bir öğrenci olduğunu ifade etti.
Tekin, Suriyeli öğrencinin okuldaki akranlarıyla diyalog kurabilmek için büyük bir gayretle Türkçe öğrendiğini de anlatarak, “Bütün arkadaşlarıyla Türkçe diyaloglar geliştirmeye başladı. Öğrencimiz 5 dönemde de ‘başarı belgesi’ alarak, ailesini ve bizleri gururlandırdı” şeklinde konuştu.
Sara Musa’nın sınıf arkadaşlarından Nurten Kaya, Suriye’den gelmesine rağmen arkadaşıyla yıllardır tanışıyormuş gibi çok iyi anlaştıklarını belirtti.
Sara’nın çalışkan, başarılı bir öğrenci olduğunu dile getiren Kaya, arkadaşını çok sevdiğini de anlattı.
Bir başka sınıf arkadaşı Emine Ekinci de Sara ile kısa sürede uyum sağladıklarını aktararak, “Arkadaşımız ileride doktor olmak istiyor. İnşallah bu isteği gerçekleşir” dedi.

– “Türkiye’ye çok alıştık”
Baba Seyfmeluk Musa, Suriye’de yolunda giden yaşamlarının savaşla altüst olduğunu kaydetti.
Savaştan dolayı ülkelerinde aç kaldıklarını ve hayatlarının tehlikeye girdiğini belirten Musa, “Ülkemizi bırakmak zorunda kaldık. Çok çalışmama rağmen eve ekmek götüremez hale gelmiştim. Elektrik yoktu, su çok azdı. Geldikten sonra ‘Suriye’ye döneceğiz’ diyorduk ama Türkiye’ye çok alıştık. Evdeki herkes Türk vatandaşı oldu. Ben de Türk vatandaşlığına geçmek istiyorum” ifadelerini kullandı.
Seyfmeluk Musa, 4 çocuğunu da okutmak istediğini dile getirerek, büyük kızı Sara Musa’nın 2 ayda Türkçe öğrenerek kardeşlerine örnek olduğunu anlattı.
Çocuklarının Suriye’de Arapça’yı geç öğrendiğini, ancak Türkçe’yi daha çabuk kavradıklarını dile getiren Musa, en büyük arzusu olan çocuklarını okut-mak için destek beklediğini de sözlerine ekledi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın