Suriye’nin damak tatlarını Mardin’de yaşatıyorlar

  • Haberin Tarihi: 28 Aralık 2015
  • Bu haber 755 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Suriye’nin damak tatlarını Mardin’de yaşatıyorlar

Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen ve Mardin’e yerleşen sığınmacılardan bazıları, esnaflık yaparak ailelerinin geçimini sağlıyor.

Humus kentinden 2014 yılında ailesiyle Mardin’e göç eden Yusra Bezirgen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriyeli ortağıyla yaklaşık bir sene önce Cumhuriyet Meydanı Çarşısı’nda lokanta açtığını söyledi.

Başkalarına el açmak yerine alın teriyle ekmeğini kazanmayı tercih ettiğini dile getiren Bezirgen, “İş yerimizde bir işçi çalıştırıyoruz. Suriye ve Türk yemekleri yapıyoruz. Bazen dışarıdan sipariş alıyoruz. Müşterilerimiz daha çok Türklerden oluşuyor. Suriye yemeklerine talep iyi” diye konuştu.

Bezirgen, Türkiye’deki sığınmacılara yardım beklemek yerine kendilerine güvenmelerini, azimli olup yaşamlarına yön vermelerini tavsiye etti.

– Manavın iki işçisinden biri Suriyeli, diğeri Türk

Aynı çarşıda iş yeri bulunan Suriyeli manav Abdulhamid Tavus da ülkesindeki iç savaş nedeniyle Haseki kentinden göç etmek zorunda kaldıklarını ve Mardin’e yerleştiklerini ifade etti.

İşlerinin yolunda olduğunu kaydeden Tavus, “Malzemeleri sebze halinden alıp burada satıyorum. Dükkanda ben dahil 3 kişi çalışıyoruz. Çalışanlarımın bir Türk, diğeri de Suriyeli” ifadelerini kullandı.

Manav dükkanında çalışan Suriyeli Yusuf Muhammed, ailesiyle Kamışlı ilçesinden Mardin’e geldikleri bilgisini verdi.

Gurbette çalışarak para kazanmaktan memnun olduğunu anlatan Tavus, “Derneklere ya da başkalarına el açacağımıza burada çalışıyor ve ekmeğimizi alın terimizle kazanıyoruz. Başkalarına el açıp minnet borcu altında kalmaktan iyidir” dedi.

– “Durumumuz başka ülkelere göç edenlerden çok daha iyi”

Sığınmacılardan Fikriye İnci, çarşıdaki Suriyeli esnafa destek olmak amacıyla alışverişlerini onların işlettiği dükkanlardan yaptığını belirtti.

Ülkesindeki savaşın bir an önce bitmesini temenni eden İnci, “Nerede savaş ve ateş varsa Allah söndürsün. Ülkemizdeki savaş bittiğinde ve oradaki ateş söndüğünde ülkemize geri döneceğiz” ifadelerini kullandı.

İnci, Suriye’yi terk etmek zorunda kalanların pek çok ülkede yaşam mücadelesi verdiğini anımsattı.

Türkiye’ye sığınanlara devletin çok iyi imkanlar sağladığını dile getiren İnci, “Allah, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan razı olsun. Bize kapıları açtı ve bizleri burada barındırdı. Çalışıyoruz, geçiniyoruz. Bizim durumumuz, başka ülkelere göç edenlerden çok daha iyi” diye konuştu.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın