Takunyacılık mesleği ramazanla canlandı

  • Haberin Tarihi: 27 Haziran 2015
  • Bu haber 1212 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

Tarihi Kent Mardin’de unutulmaya yüz tutmuş mesleklerden takunyacılık Ramazan ayının gelmesi ile satışlarında artış yaşanmaya başladı.
Kavak ağacının tahta parçalarından yapılan ve adına takunya denilen tahta terlikler Ramazan ayının gelmesiyle camilerde yerini almaya başladı.
Tarihte çok eski bir yere sahip olan takunyacılık mesleği neredeyse unutulmaya yüz tutmuş bir meslek. Takunyacılık mesleğini 60 yıldan beri sürdüren ve Mardin’de sadece kendisinin bu mesleği yaptığını belirten Şehmus Sara adlı vatandaş Ramazan ayında işlerinin açıldığını belirtti.
Eskiden süslemeli motifler ile yapılan ve gelinlere satılan takunyalar şu aralar sadece camilere bırakılıyor.
Hayırsever insanlar takunyaları satın alıp camilere bırakıyor.
“Takunya ustası Şehmus Sara, “60 yıldır çalışıyorum bu meslekte. Yaşım 74’tür. Aşağı yukarı 60 yıldan beri 14 yaşından beri çalışıyorum. Eskiden çalışılmıyordu yani satılmıyordu takunya. Şimdi Ramazan geldi. Ramazan için millet gelip alıyorlar. Bu ay için iyidir, çalışma iyidir. Eskiden gelin için yapıyorduk. Elle işlemeli takunya yapıyorduk. Boyalı, gelin için çok güzel takunya yapıyorduk, şimdi makina ile çalışıyoruz. Makinayla artık. Abdest için namaz için başka bir şey için değil. Gelinler almıyorlar artık. Eskiden satılmıyordu. Şimdi Ramazan geldi birazcık satılıyor. Yani Camiler için namaz için alıyor millet. Bazen geliyorlar bazı hayırseverler alıyorlar, camilere gönderiyorlar. Bazı iyi insanlar vardır”.
Esnaf Hakan Dayan, “Bu takunyacılık eskiden daha da unutulmuştu. Fakat Ramazan ayının gelmesi ile biraz daha da canlandı. Biraz daha da turist çekmeler oldu bizim Mardin’de Takunya daha fazla gitmeye başladı. Şehmus usta çoktandır bu işi yapmaktadır. Şehmus ustayı çoktandır tanıyoruz. Takunya ile uğraşıyor. Ama işlerin durgunluğu, bırakmışlar. Bir tek o kalmış Mardin’de. Ama genede bazı hayırseverler takunyaları alıp camilere bırakıyor. Takunyalar abdest alırken daha rahat oluyor ve ayaklar kuru duruyor.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın