“Tarihi dokuyu ve kültürel değerleri yalnızlaştırmayı hiç düşünmedik”

  • Haberin Tarihi: 29 Haziran 2015
  • Bu haber 986 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
“Tarihi dokuyu ve kültürel değerleri yalnızlaştırmayı hiç düşünmedik”

Mardin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekteri Ahmet Zirek, Mardin´i insansızlaştırmayı, tarihi dokuyu ve kültürel değerleri yalnızlaştırmayı hiç düşünmediklerini belirterek, Mardin´in en büyük özelliği insanların tarihi doku içerisinde yaşamaları ve kültürel değerleri gelecek nesillere taşımalarıdır.” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ahmet Zirek, Mardin’in farklı dinleri, dilleri ve kültürleri dünyaya önemli mesajlar verdiğini söyledi. Hizmetlerde hiçbir din ve dil ayrımı yapmadan her topluma hizmet vermek için çalıştıklarını belirten Zirek, ”Mardin’de otopark sorunu kangren olmuş bir vaka olarak karşımıza çıktı. Yıllardır bekletilen, çözülemeyen bir sorun. Göreve başlar başlamaz önceliklerimizi belirledik. Gelirlerimizi tek kalem altında topladık ve harcamalarımızı yine tek yerden yapma kararı aldık. Bu çok önemli bir husustu. Her birim kendi başına harcama yaparsa, ihtiyaç önceliklerini gideremezsin. Öncelikle Mardin girişindeki eski garajları ve karşısındaki iş yerlerini kendi imkanlarımızla istimlak edip ücretlerini ödedik. İş yeri sahipleri çok anlayışlı davrandı, koca bir alanı 4 milyon 500 bin liraya belediyemize kazandırdık. Otopark projesini hazırladık. Bugün yarın ihaleye çıkacak.” dedi.

‘Kompleks tarzında bir otopark olacak’

Kompleks tarzında bir otopark yaptıklarını ifade eden Zirek, ”Yapacağımız otopark değil aslında. Buna kompleks dersek daha iyi olacak. 5 katlı olacak. Mimarisi sırıtmayacak, Mardin mimarisine uygun olacak. Alt kısımlarda araçlar park edilecek. Hemen kenarında bir bütün halinde 50-60 dükkan, 50-100 kişilik iki toplantı salonu, sosyal etkinlerin yapılabileceği, alanlar. Salonlar farklı amaçlarla kullanılacak. Gelen turist gruplara kent ile ilgili bilgiler verilecek, bazen skeçler, bazen mahalli mini müzik konserlerine ev sahipliği yapacak. İlk bakışta size öyle gelebilir. Ama detaylarına bakıldığında karmaşık falan değil. Mardin´de öne çıkan el sanatları, yok olmaya yüz tutmuş sanatsal değerler ve hediyelik eşya satılacak bu dükkanlarda. Birer örnek olacak. 10-15 odalık bir apart otel düşünüyoruz. Gece gelen turistler isterlerse burada konaklayıp dinlenebilirler. Mesela bir kalaycı veya bakırcı, semerci, telkari gümüş sanatı, Mardin Kebabı gibi öne çıkan yaşamsal, sanatsal ve kültürel değerler hem sergilenecek hem satışı yapılacak. Burada temel amaç Mardin´in değerlerini ortaya çıkarmak, geleceğe taşımak ve gelen turistlere bu değerleri göstermektir.” şeklinde konuştu.

‘Otopark her şeyi ile Mardin mimarisine uyumlu olacak’

Yapılaşmada belediye olarak dikey yapılaşmadan yana olmadıkları vurgulan Zirek, ”Hele burada eski Mardin söz konusu ise. Otoparkın birkaç katı yerin altında kalacak. Özel bir proje hazırlandı. Araçlar bir yerden girecek öbür taraftan çıkacak. Otopark her şeyi ile Mardin mimarisine uyumlu olacak. Bilakis tarihi dokuya katkı ve zenginlik katacak. Hemen hizmete girmesini istiyoruz. Ama farklı ve detaylı bir proje. Bu ay içerisinde ihaleye verilecek. İşin ve çalışmaların yakın takipçisi olacağız. 20 ay gibi kısa bir sürede otopark bir kompleks, bir bütün olarak hizmete girecek. Planladığımız sürede hizmete vereceğimize inanıyorum. Biz birinci cadde esnafını onlardan çok düşünüyoruz. Esnafımızın refah düzeyi yükseldikçe biz mutlu ve huzurlu olacağız. Otopark için bir başlangıç yaptık. Adım adım ilerleyeceğiz. Cumhuriyet alanı düzenlemesi ve Savur Kapı´da ikinci bir otopark, daha önce otopark olarak düşünülmüş, şimdi de geçici olarak otopark olarak kullanıyoruz. Çok katlı otopark planı vardı. Araştırdık, tarihi kalıntılar var. Biz burayı yeniden düzenleyip halkın dinlenmesine dönük düzenleyeceğiz. Şehirleri şehir yapan meydanlarıdır. Mardin´in de böyle bir meydanı olacak. Birinci cadde üzerinde raylı sistem düşünülüyordu. Sarsıntı yapar tarihi dokuya zarar verir diye vazgeçildi. Hava alanlarında olduğu gibi toplu taşıma araçları olabilir ya da farklı tekerlekli bir ulaşım ile trafik sağlanabilir. Birinci cadde Savur Kapı´ya kadar adım adım düzenlenecek, her alan en etkin şekilde değerlendirilecek. Çalışmalar bittiği zaman gündüzleri trafik akışı toplu taşıma ve acil durum araçları ile sınırlı kalacak. Belli bir saatten sonra hizmet veren, mal taşıyan araçlara izin verilecek.“ diye konuştu.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın