Taşınmazın Açık Artırma İlanı

  • Haberin Tarihi: 14 Ağustos 2020
  • Bu haber 138 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Taşınmazın Açık Artırma İlanı

T. C.
MARDİN İCRA DAİRESİ2019/161 TLMT.
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO’LU TAŞINMAZIN
ÖzellikleriMardin İl, Artuklu İlçe, 116 Ada, 1 Parsel, KUMLU Mahalle/Köy, Dava konusu susuz tarlavasfında 9.383,06 m2 olup İSMAİL ÇEVİK adına TAMhisselidir. Taşınmazın bilirkişi raporuna göre, TaşınmazKilli tınlı toprak yapısındadır. Toprak derinliği ve geçirgenliği orta düzeydedir. Yörenin iklimi, ekolojisi, fiyat politikalarının etkisi ile tarla tarımı yapılmaktadır. Dava konusu taşınmazın değeri ?Net Zirai Gelir Yöntemi?? uygulanarak bulunmuştur. Arazinin tüm özellikleri ve yöre çiftçisinin genel ekim alışkanlıkları göz önüne alınarak Buğday+Arpa+Mercimek ürünleri münavebe ürünleri olarak saptanmıştır. Ürün fiyatları arpa, buğday ve mercimek için Artuklu İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü istatistikleri temel alınmıştır.
AdresiMardin İli, Artuklu İlçesi, Kumlu Mahallesi, 116 Ada, 1 Parsel.
Yüzölçümü9.383,06 m2
Arsa Payı1/1
İmar DurumuYok
Kıymeti56.298,36 TL
KDV Oranı%18
Kaydındaki Şerhler:* 3083 Sayılı Yasanın 6. Maddesi Gereğince Kısıtlıdır.
Ayrıca Tapu Kaydındaki Gibidir.
1. Satış Günü: 20/10/2020 günü 14:00 – 14:05 arası
2. Satış Günü20/11/2020 günü 14:00 – 14:05 arası
Satış Yeri: MARDİN ADLİYESİ – Mardin Adliyesi Ek Hizmet Binası İcra Müdürlüğü Kalemi MERKEZ / MARDİN
———————————————————————————————————————–
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanınyirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşincigünden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamınıve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20’si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ileteslim masraflarıalıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2019/161 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur. 09/08/2020 (İİK m.126)(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.
* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64’e karşılık gelmektedir.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın