Telkâri sanatı görücüye çıktı

  • Haberin Tarihi: 16 Aralık 2016
  • Bu haber 770 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Telkâri sanatı görücüye çıktı

Fiziksel ve akademik yapılanmasını sürekli geliştiren Midyat Meslek Yüksekokulunun daha önce bünyesine kattığı “Kuyumculuk ve Takı Tasarım Programı” öğrencilerinin yaptığı ve Telkari sanatının en güzel örneklerinin sergilendiği ürünler İstanbul Kongre Merkezi’nde görücüye çıktı.
Ekonomi Bakanlığının koordinatörlüğünde Türkiye İhracatçılar Meclisinin düzenlediği Ar-Ge, tasarım ve markalaşma konusunda uzman 10 değişik ülkeden fark yaratan profesyonelleri, sanayicileri, akademisyenleri ve öğrencileri bir araya getiren5. Türkiye İnovasyon Haftası 2016 etkinlikleri kapsamında “Yüksekokul Kuyumculuk ve Takı Tasarımı” öğrencilerinin tasarladığı ve ürettiği 3000 yıllık sanat geçmişi olan telkâri gümüş el işi ürünlerine yapılan tanıtım çok yoğun ilgi gördü.
Mardin Artuklu Üniversitesine tahsis edilen standı ziyaret eden Prof.Dr. Ahmet Ağırakça “Bölgede bulunan geleneksel sanat birikiminin korunarak başta telkâri olmak üzere, takı ve tasarıma yön verip bölgenin el sanatlarına katkıda bulunabilecek bireylerin yetiştirilmesini hedefleyen bu programımızda verilen isabetli eğitim meyvelerini vermeye başlamıştır.” ifadesini kullandı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın konuşmacı olarak katıldığı 5. Türkiye İnovasyon Haftasında üç gün boyunca geliştirdikleri inovatif ürünlerle fark yaratan yerli ve yabancı profesyoneller, panel, konferans ve ürün tanıtımlarıyla dünyadaki yeniliklere dikkat çekti.
Organizasyona katılan yaklaşık 60 üniversite içerisinde yer alarak sergilediği ürünlerle büyük ilgi çeken Mardin Artuklu Üniversitesini; Midyat Meslek Yüksekokulu Müdürü Tarık Demir, Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Fevzi Çakmak ve Telkari Usta öğreticisi Murat Aslan temsil etti.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın