TEOG birincisi: Hayalim Doktor olmak

  • Haberin Tarihi: 16 Ocak 2015
  • Bu haber 2122 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
TEOG birincisi: Hayalim Doktor olmak

Temel Eğitimden Orta öğretime Geçiş (TEOG) sınavında Tüm soruları doğru yanıtlayan Mardin´in Mazıdağı ilçesinde Yaşayan Esra Kalın birinci oldu.

Mazıdağı ilçesinde, Cumhuriyet Ortaokulunda okuyan 8. sınıf öğrencisi Esra Kalın birinci olmanın mutluluğunu yaşıyor.
Herhangi bir Dershaneye gitmeden, Okulun başlattığı kurslara katılan öğrenci başarısının sırrını düzenli çalışmaya bağladı.
Annesinin okuyamadığını belirten öğrenci, İleride Annesinin hayalindeki meslek olan doktorluğa yöneleceğini söyledi.
Beş kardeşli bir ailenin kızı olan Esra zor şartlarda bu başarıyı ulaştığını belirtti.
Başarısının sırrını açıklayan öğrenci arkadaşlarına tavsiye de bulunmayıda eksik etmedi.
TEOG Sınavı Mardin Birincisi Esra Kalın, “Ben burada yaşıyorum. Burada doğdum büyüdüm. Burada hayat şartları çok zor. Ben burada kendimi geliştirmeye çalışıyorum ve büyüyüp Ankara Çakaya Fen Lisesine gitmek istiyorum. Benim asıl amacım asıl hayalim bu.  Hacettepe´de okuyup sonrada doktor olmak istiyorum. Sınava düzenli olarak ders çalıştım.Özellikle son ayda çok fazla çalışmıştım.Bunda öğretmenlerimin, okulumun, ailemin ve kurslarımın katkı payı çok yüksek ve sorularda herhalde beklediğim yerlerden geldi.Sorular kolaydı ve 120 de 120 net yaptım. Bence derste dersi dinlesinler. Asla konuşmasınlar ve kurslara düzenli olarak katılsınlar. Kursların bizlere katkısı çok büyüktür. Bence Aileler kız öğrencileri okula göndermeli ve bizim ailede asla kız erkek ayırımı diye birşey yoktur ve ben kız olarak kendimle gurur duyuyorum. Annem okumam için bana çok destek veriyor. En çok okumamı isteyenlerden biriside annemdir.
Öğrencinin Babası Doğan Kalın, “Esra son derece düzenli tertipli, bir şekilde derslerini çalışıyo okuluna gidiyor. Derslerinden geri kalmıyor kurslara katılıyor. Öğretmenleri ile beraber ilgilidir, alakalıdırlar. Sağolsunlar öğretmenlerimiz de fedakardırlar. Öğretmenlerimiz olsun, yöneticilerimiz olsun, müdürlerimiz olsun. Ben özel bir yerde şoför olarak çalışıyorum, bir kurumda şoför olarak çalışıyorum. Memleket gördüğünüz gibi bir iş imkanı yok. Ya okuyacaksın Ya okuyacaksın. Yani sonu gelmiyor.” Dedi.
Öğrencinin Annesi Halime Kalın, “Ben okumadım bu yüzden çocuklarımın okumasını istiyorum. Çocuklarımı okutuyorum benim elimde olsa bende okumak isterdim. Ben okusaydım doktor olmak isterdim Kızımda doktor olmak istiyor” dedi.

Vehap Erdoğan

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın