“Terör saldırıları, Mardin turizmine büyük zarar verdi”

  • Haberin Tarihi: 27 Eylül 2015
  • Bu haber 1100 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
“Terör saldırıları, Mardin turizmine büyük zarar verdi”

Son dönemde yaşanan terör saldırıları nedeniyle Mardin’e gelen turist sayısında düşüş oldu.
Farklı dil, kültür ve inançlara sahip vatandaşların bir arada yaşadığı hoşgörü kenti Mardin’e terör örgütü PKK mensuplarının gerçekleştirdiği saldırılar büyük zarar verdi. Çözüm Süreci sayesinde sağlanan huzur ortamıyla turistlerin gözde mekanı haline gelen ve bayram tatillerinde otellerinde yer bulmada sıkıntı yaşanan Mardin’de, bu bayramda konuk ağırlayamamanın üzüntüsü yaşanıyor.
Kentin terör olaylarıyla anılmasından rahatsızlık duyan vatandaşlar, Çözüm Süreci’ndeki huzurlu ortama duyduğu özlemi dile getiriyor.
Mardin Kültür Turizm ve Tanıtım Derneği Başkanı Şeyhmus Dinçel, AA muhabirine, Mardin’in sahip olduğu mimari ve kültürel özelikleriyle son yılların en gözde mekanlarından biri haline geldiğini söyledi. 3 yılda gelen turist sayısındaki artışa bağlı olarak ildeki bir çok girişimcinin yatırım yaparak tesis hizmete açtığını vurgulayan Dinçel, il merkezindeki esnafın yüzde 70’e yakınının turistlere yönelik işler gerçekleştirdiğini kaydetti.

“Terör olaylarıyla anılmak Mardinlileri tedirgin ediyor”
Huzurlu günlere kavuşmayı arzuladıklarını vurgulayan Dinçel, “Terör saldırıları, Mardin turizmine büyük zarar verdi” diye konuştu.
Mardin’de bir otelin genel müdürü olan Esra Şirin ise son aylarda gelen turist sayısında büyük azalma olduğunu işaret ederek, “Yaşanan terör olaylarıyla anılmak Mardinlileri tedirgin ediyor. Mardin turizm kentidir, bizler de kentimizin turizmle ön planda olmasını istiyoruz” dedi.
Esnaf Hasan Özcan ise, ürettiği bakır eşyaları gelen konuklara sattığını vurgulayarak, “Yaşanan terör saldırılar nedeniyle turist gelmez oldu. Satış yapamadığımız için zarar ediyoruz. Olayların sona ermesini istiyoruz. Mardin, terörle alakası olmayan bir şehirdir. Terör saldırılarının son bulmasını ve huzur içerisinde yaşamak istiyoruz” ifadelerini kullandı.
Kuyumcu Metin Ezilmez ise son yıllarda kentin tanıtımı önemli çalışmalar yapıldığını ve bu sayede büyük mesafe alındığını anımsattı.
Terör olaylarının esnafa zarar verdiğini vurgulayan Ezilmez, “Gösterilen çabaların boşa gitmesini istemiyoruz. Çözüm Süreci’ndeki huzurlu günlere yeniden kavuşmak istiyoruz” dedi.

– “Hava kararmadan otele dönmek zorunda kaldık”
Mardin’i ziyaret için Konya’dan gelen Abdurrahman Gülsever de bölgeye tedirginlik duyarak geldiklerini belirterek, “Akşam çıkıp gezmek istedik ancak yaşanan gelişmeler nedeniyle hava kararmadan otele dönmek zorunda kaldık. Bu olayların artık bitmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın