TransAnatolia Rallisi Mardin’den geçti

  • Haberin Tarihi: 5 Eylül 2019
  • Bu haber 271 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
TransAnatolia Rallisi Mardin’den geçti

Türkiye’nin ilk ve tek, dünyanın ise en büyük ve zorlu Rally Raid yarışlarından biri olan TransAnatolia, Abant’tan başlayıp 2 bin 300 kilometrelik kültür ve tarih dolu bir rota üzerinden Mardin’den sonra Türkiye’nin en büyük kültürel hazinelerinden Göbeklitepe’de son buldu

Transanatolya ralli Raid 27 Ağustos’ta Bolu’da başlayıp Haymana ,Kapadokya, Nemrut, Mardin’de devam edip 31 Ağustos’ta Şanlıurfa göbeklitepe de yarış sona erdi.

Mardin organizasyonu Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Mardin İl temsilcisi Veysi Dizdaroğlu tarafından yapılan yarışa ulusal ve uluslararası yarışmacılar katıldı. 4×4 ATV, jeep kamyon , motosiklet ve bugy tipi Kategoriler yapılan yarışa toplam 85 araç katıldı.

Bu yılın TransAnatolia açısından çok özel bir yıl olduğunu vurgulayan TransAnatolia Genel Koordinatörü Burak Büyükpınar, şunları belirtti:

“Organizasyon bu yıl FIA Cross Country Dünya Kupası‘na aday yarış olarak da düzenleniyor. Organizasyonun adaylık başvurusunun Uluslararası Otomobil Sporları Federasyonu (FIA) tarafından kabul edilmesiyle birlikte, Dünya Ralli Şampiyonası‘nın ardından Türkiye’ye ikinci bir FIA organizasyonu kazandırma yolunda önemli bir adım atılacak”

Uzun soluklu bir etkinlik olan rally raid organizasyonlarını dünyanın her yerinde yapmanın mümkün olmadığını ifade eden Büyükpınar, ancak tanınmış organizasyonların çöl ya da bozkır gibi tekdüze coğrafyalarda geçtiğini, TransAnatolia’nın ise 7 gün boyunca farklı coğrafyalarda yarışmacılara bambaşka bir parkur deneyimi yaşattığını vurguladı.

Mardin organizasyonu Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu Mardin İl temsilcisi Veysi Dizdaroğlu, “Bu yılki yarışmanın bir ayağıda Mardin oldu. Çok güzel bir yarış oldu ve renkli görüntüler meydana geldi. Uluslarası çapta yarışmacıların yarıştığı bu rallide özellikle Mardin’in turizm açısından tanıtılmasına vesile oldu. “dedi

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın