Türk: Devletin valisi il başkanı gibi çalışamaz

  • Haberin Tarihi: 27 Ekim 2015
  • Bu haber 900 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Türk: Devletin valisi il başkanı gibi çalışamaz

Artuklu Belediyesinin mahalle muhtarlarıyla düzenlediği toplantıda konuşan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk, vali, kaymakam ve jandarma komutanın köylerde iktidar partisi için toplantılar yaptığını söyleyerek, “İktidar partisinin il başkanları, ilçe başkanları gibi çalışıyorlar. Bu hesap sorulacak. Bu böyle gitmez. İktidar kalıcı değil. Devletin valisi bir il başkanı gibi çalışamaz” dedi.
Artuklu Belediyesinden yapılan yazılı basın açıklamasına göre Artuklu ilçe mahalle muhtarlarıyla Bilen Tesislerinde bir araya geldi. Toplantıya 70’e yakın mahalle muhtarlarının yanı sıra Artuklu Belediye başkanları Emin Irmak, Mardin Büyükşehir Belediye başkanları Ahmet Türk, HDP ve DBP Mardin İl ve Artuklu İlçe başkanları, HDP PM üyesi Nazım Kök ve HDP Mardin Milletvekili Adayı Erol Güler katıldı. Toplantıda ilk sözü alan HDP Mardin İl Eş Başkanı Musa Alkan, 1 Kasım seçimlerinin önemine değinerek, “1 Kasım seçimi 7 Haziran seçiminin tekrarıdır. Dolayısıyla zorlama bir seçimdir. AKP’nin tek başına hükümet olmamasından kaynaklı, ikinci bir seçim dayatmasıdır. 7 Haziran’dan bu yanan yaşanan trajedi, ölümler, gözyaşı ve bombalar hepimizin gözleri önünde yaşanmaktadır. Ülkeyi bir felakete gönderiyorlar. Bütün olumsuzluklara rağmen biz barışta direneceğiz. Bu bölgenin barışa ve birlikte yaşama arzusuna ihtiyacı var” dedi.
Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ise bugün istemedikleri milletvekili seçimlerinin arifesinde olduklarını ve bazılarının iktidar olmadığı için adeta bir çatışma sürecine öncülük ettiğine vurgu yaptı. Türk, Türkiye’yi yeni bir kaosa ve yeni bir seçime götürdüklerini dile getirerek, “Bir iktidar hırsıyla Türkiye’yi bir kaosun içerisine sürüklediler. Bugün yürütülen politika, insanları mecbur ve mahkûm etmeye yöneliktir. Bu doğru değildir. Bugün uluslar arası alanda mücadelemiz büyük bir saygınlık kazanmıştır. İnanın ki, şimdi yurt dışına gidin, partimizin genel başkanının Avrupa’da, dünyada başbakandan daha fazla değeri var. Bunu görmek lazım” dedi.

‘Vali, iktidar partisinin il başkanı gibi çalışıyor’
“Bu partinin Türkiye’de ancak demokrasiyi gerçekleştirebileceğini görüyor ve ona inanıyor. Çünkü iktidarı devirebilecek tek parti HDP’dir. Ama barajın altında tutmaya çalışıyorlar. Çünkü 60-70 tane milletvekili AKP’nin hanesine yazılacak. Bugün bu tür çirkin hesaplar yapılıyor” diyen Türk, partilerinin demokrasi aşığı olduğunu ve demokrasi mücadelesinin esas aldığını söyledi. Türk, partilerinin oy için hiçbir köyü veya insanı tehdit etmediğini vurgulayarak, şöyle devam etti:
“Şu günlerde öyle çirkin oyunlar oynanıyor ki, valisi, kaymakamı, jandarma komutanı muhtarları topluyor, köylerde toplantılar yapıyor. İktidar partisinin il başkanları, ilçe başkanları gibi çalışıyor. Bu hesap sorulacak. Bu böyle gitmez. İktidar kalıcı değil. Devletin valisi bir il başkanı gibi çalışamaz. Ama maalesef bütün Kürdistan’da bugün böyle bir çalışma içerisindeler. Biz bunları çok gördük. 60’ları hatırlıyoruz, 45’leri hatırlıyoruz. 37’leri biliyoruz. Tek parti şeflik dönemindeki valilerin nasıl partilerin emrinde olduğunu biliyoruz İsmet Paşa döneminde. Daha sonra Menderes döneminde, valilerin nasıl birer il başkanları gibi davrandıklarını da çok iyi biliyoruz. Ama sonuç ne oldu? Hesap soruldu. Bugün de hesap sorulacak.”
Türk, ses tonunu yükselterek, “Valinin izni olmadan hiçbir hizmet yapılamazmış. Vali yaptığım hiçbir hizmete karışamaz. Yetkiyi halk vermiştir. Hizmeti de projeleri de belediyelerimiz verir. Valinin böyle bir yetkisi yoktur ve böyle bir şeyi de dile getiremezler” diye seslendi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın