“Türkiye, göçmenlere herkesten daha çok yardım ediyor”

  • Haberin Tarihi: 7 Aralık 2015
  • Bu haber 869 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
“Türkiye, göçmenlere herkesten daha çok yardım ediyor”

Nobel ödülüne Kimya dalında layık görülen North Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Aziz Sancar, Türkiye’nin Suriye krizinde göçmenlere herkesten daha çok yardım ettiğini dile getirdi. Stockholm Kraliyet Bilim Akademisi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Sancar, Türkiye’nin yaptığı yardımlara karşın yeterince itibar görmediğini ifade etti.
2015 yılında Nobel Ödülü’ne Kimya, Fizik, Biyoloji, Tıp, Edebiyat ve Ekonomi dallarında layık görülen biliminsanları basının sorularını yanıtladı. Prof. Dr. Aziz Sancar bir basın mensubunun sorusunu “İnanıyorum ki Türkiye bu konuda yeterince itibar görmedi. Yani, Türkiye göçmen sorunuyla ilgilenmek için inanıyorum ki pek çoklarından daha fazlasını yapıyor.” şeklinde cevapladı.
Bilimsel çalışma yapmak isteyen yeni nesle tavsiyelerde de bulunan Sancar, çok çalışmaları gerektiğini söyledi. Sancar, “Araştırmada ana nokta yeni şeyler keşfetmek. Çok çalışma gerektirir; hüsran gerektirir. Benim bilim yapmak isteyen yeni nesle tavsiyem bir keşif yapmak kişiyi çok tatmin eden bir şey ancak ayrıca söylemeliyim ki çok çalışmayı gerektirir.” ifadesini kullandı.
Aziz Sancar, hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları sayesinde 2015 Nobel Kimya Ödülü’ne ABD’li Paul Modrich ve İsveçli Tomas Lindahl ile birlikte layık görüldü. Sancar daha önce de kanser tedavisinde ödüller almıştı.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın