“Türkiye’de çukur siyaseti yapanlara karşı Mardin en güzel cevabı vermiştir”

  • Haberin Tarihi: 7 Aralık 2016
  • Bu haber 1165 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
“Türkiye’de çukur siyaseti yapanlara karşı Mardin en güzel cevabı vermiştir”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, “Türkiye’nin dirliğine birliğine ihanet edenler ve Türkiye’de çukur siyaseti yapanlara karşı Mardin en güzel cevabı vermiştir ve vermeye devam edecektir.” dedi.
Mardin Artuklu Üniversitesinin (MAÜ) Lübnanlı yayıncı Mohammed Ali Abdoulhafeez Beydoun’a fahri doktora unvanı verilmesi için Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen törene katılan Yayman yaptığı konuşmada, Mardin’in bakanlık için çok önemli bir şehir olduğunu bildirdi.
Mardin’de farklı din, kültür ve etniklere sahip vatandaşların yüzyıllardır huzur içerisinde yaşadığına vurgu yapan Yayman, şöyle devam etti:
“Sadece Türkiye’mize, Ortadoğu’ya ve Avrupa’ya değil dünyaya örnek şehirdir. Mardin’den yükselen evrensel bir kardeşlik mesajı var ve dünyanın da en çok ihtiyaç duyduğu şey bu kardeşliktir. Mardin bu evrensel mesajını bütün dünyaya duyuracak. Ortadoğu’ya ‘demokrasi’ adı altında kan, gözyaşı ve şiddet getirenler ve bir post modern bir haçlı zihniyeti etrafında Türkiye’nin huzurunu bozmak isteyenleri bütün dünyada görüyoruz.”
Yayman, Türkiye’ye dost görünen Batılı müttefiklerin iki yüzlü davrandıklarına işaret ederek, “İslam alemindeki katliamlara sesini çıkarmayan tek dişi kalmış batı medeniyetinin nasıl sınıfta kaldığını hep birlikte görüyoruz. Onun için bizim bir ve beraber olmamız çok önemli. Türkiye’nin dirliğine birliğine ihanet edenler ve Türkiye’de çukur siyaseti yapanlara karşı Mardin, zaten en güzel cevabı vermiştir ve vermeye devam edecektir.” ifadesini kullandı.
Bakan yardımcısı Yayman, turizmin ülke ekonomisindeki yerinin önemine vurgu yaparak, “Cumhuriyetin 100. yılında yani 2023 yılında 50 milyon turist ve 50 milyar dolar turizm geliri hedefimiz var. Bunun yolu da Mardin’den geçiyor.” diye konuştu.
– “Şehirde kalınacak yer bulunamayacak”
Mardin’in, Kudüs, Venedik, Vatikan gibi çok önemli bir inanç ve kültür merkezi olduğuna dikkati çeken Yayman, şunları kaydetti: “Yeniden huzur ve kardeşlik ortamı sağlandığında, yeniden şehirde kalınacak yer bulunamayacak. İnşallah en kısa zamanda bir milyon turisti ve daha sonra da 3 milyon, 5 milyon turisti getireceğiz. Türkiye, deniz, kum ve güneşin dışında yeni bir açılım yapmak zorunda kültür, inanç, sağlık ve yayla turizmi bizim için çok önemli. Mardin’e her şey yakışır ama en çok kitap, sanat ve estetik yakışır.”
Mardin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça ise Lüblanlı Muhammed Ali Baydun’un hadis, tefsir, fıkıh, tıp, kimya ve astronomi alanındaki 6 bin eserin neşrettiğini söyledi.
Daha sonra Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Yayman ve Rektör Ağırakça, Lübnanlı yayıncı Beydoun’a fahri doktorasını verdi.
Beydoun ise ödülü bütün ilim adamları, editör, düşünürlerin adına kabul ettiğini belirterek, “Kitaplarımız, Müslüman çoğunluğun ve azınlığın bulunduğu her yerde, dünyanın dört bir yanında okutulmaktadır. Arapça’dan,Fransızca, İngilizce ve İspanyolca’ya çevrilmiş 500’den fazla kitabımız var.” dedi.
Bakan Yayman’ın yanı sıra Programa, Talim Terbiye Kurulu Başkanı Alparslan Durmuş ile Artuklu Kaymakamı Şakir Öner Öztürk de katıldı.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın