Ulusal Turizm Kongresi Mardin’de Yapılacak

  • Haberin Tarihi: 25 Ekim 2016
  • Bu haber 1286 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Ulusal Turizm Kongresi Mardin’de Yapılacak

18. Ulusal Turizm Kongresi´nin Mardin´de yapılması Ulusal Turizm Kongreleri Danışma Kurulu tarafından karara bağlandı.
Mardin Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Lokman Toprak Ulusal Turizm Kongresi bayrağını Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ozan´dan devraldı.
12-15 Kasım 2015 tarihleri arasında Çanakkale´de yapılan 16. Ulusal Turizm Kongresi´nde; 2017 yılında yapılacak olan 18. Ulusal Turizm Kongresi´nin Mardin´de yapılması Ulusal Turizm Kongreleri Danışma Kurulu tarafından oy birliği ile kararlaştırılmıştı. Bu yıl 20-23 Ekim tarihleri arasında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinin ev sahipliğinde yapılan kongrede Mardin Artuklu Üniversitesi adına Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Lokman Toprak Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Turizm Fakültesi dekanı Prof. Dr. Ozan Bahar´dan bayrağı devraldı.
Zamanlamanın önemine vurgu yapan Lokman Toprak, bu önemli organizasyonun özellikle son yıllarda aşılması güç bir krizin içinde olan Mardin turizmi açısından önemli bir moral ve motivasyon kaynağı olacağını, kültür turizmi açısından önemli bir potansiyele sahip olan Mardin ilinin gerek turizm potansiyelinin tanıtılması gerekse turizm sektöründeki farklı aktörlerin bir araya gelmelerine olanak sağlaması açısından önemli bir işlev üstleneceğini söyledi.
Ulusal Turizm Kongresinin Mardin turizmini hareketlendireceğini ifade eden Toprak “Kongre kapsamında ayrıca bir de çalıştay düzenlenmesi planlanmaktadır. Kongre ve çalıştay, Mardin yerelindeki turizm paydaşlarının dünya turizmindeki yeni trendler ve gelişmelerden haber almasını sağlayacaktır. Bu da paydaşların Mardin turizminin evrensel değerlerle, bilimsel çalışmalar ışığında, uygun açılımlarla yeni hedefler, ufuklar bulmasına katkı sağlayacaktır. Bölgenin sahip olduğu turizm varlıklarının sürdürülebilir ve korumacı bir anlayışla değerlendirilmesi hususunda daha hassas ve öngörülebilir politikalar üretmelerine katkıda bulunacaktır. Sektörün bölgeye özgü özel koşullarından kaynaklı sıkıntıların, darboğazların ve sorunların aşılmasında alternatif çözüm önerileri sunulmasını sağlayacaktır. Daha önceki Ulusal Turizm Kongrelerine konuşmacı olarak katılanların profiline bakıldığında, kongrenin ne kadar önemli olduğu görülebilmektedir. Bu kongre ve çalıştay bir nevi Mardin turizminin geleceğine yön verecek bir kongre olacaktır. Bir birinden önemli konuklar, kendi alanlarındaki görüşlerini gerek kongreye il dışından katılan katılımcılara gerekse Mardin´den katılacak olan konuklara aktaracaklardır. Mardin Valiliği ,Artuklu Üniversitesi ve MARSEV´in organize ettiği, Dicle Kalkınma Ajansının desteklediği Ulusal Turizm Kongresi için şimdiden hazırlıklarımıza başladık. Mardin Valisi sayın Mustafa Yaman ve Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü sayın Prof. Dr. Ahmet Ağırakça ile MARSEV Başkanı Cumhurbaşkanlığı Eski Genel Sekreteri Emekli Vali Sayın Kemal Nehrozoğlu ve DİKA Genel Sekreteri Sayın Yılmaz Altındağ´ın destekleriyle ilimizde düzenlenecek olan kongre ve çalıştay özellikle Mardin turizmi içinde yeni alanlara, Mardin´deki girişimcilere ve yöneticilere yeni bir vizyon sunacaktır.” Şeklinde konuştu.
Ulusal Turizm Kongresine bu alanda söz sahibi çok sayıda akademisyenin davet edileceği belirtildi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın