Uluslararası Nakliyeciler Derneğinden Habur’a çıkarma

  • Haberin Tarihi: 23 Mart 2020
  • Bu haber 91 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Uluslararası Nakliyeciler  Derneğinden Habur’a çıkarma

Uluslararası Nakliyeciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Bölge Sorumlusu Aydoğan, Uluslar arası taşımacılığın Irak ile yapılan taşıma sonucunda, ilk vakanın İran´dan Irak bölgesine geçtiğini; Irak´taki taşımacılığın giriş ve çıkışların durdurulması üzerine, UND´nin Şırnak, Mardin, Şanlıurfa ve Gaziantep Valileri ile Silopi Kaymakamı, Habur Bölge Müdürü, Habur Gümrük Müdürü ile görüşmelerde bulunduğunu söyledi.
UND Yönetim Kurulu Üyesi ve Bölge Sorumlusu Mehmet Tahir Aydoğan, İpek yolunun durdurulması Habur´un araç geçişine kapatılmasının, bölge sanayicilerini, taşıma sektörünü ve dolayısıyla ihracatı olumsuz etkileyerek, ülkenin ekonomisine zarar vereceğini belirterek “IRAK bölgesine yapılan taşımacılığın durdurulması bölgeyi çok kötü etkileyecekti. Daha önce de buna benzer araç geçişini durdurma olaylarını yaşadık ve deneyimler kazandık. 30 yıldan beri sektörün içindeyim ve 3 başkanla görev yaptım. Habur hem sanayiciler hem taşımacılık sektörü için can damarıdır. Araç giriş çıkışlarına kapatılması sanayiciyi ve taşımacılığı ve bölge ekonomisini zor duruma sokacaktır. Bunun için tüm imkanlarımızı seferber ederek, paydaşlarımızla Habur sınır kapısının işlerliğinin devam etmesi için mücadele verdik” dedi.
UND adına, Mardin´den temin ettikleri maske, eldiven ve dezenfektan Habur´daki şoförlere gönderdiklerini ifade eden Aydoğan “ Habur Bölge Müdürümüz, ,Habur Mülki İdare Amirimiz ile yaptığımız toplantıda, römork değişip taşımalara devam ettirme yönünde karar alındı.
İlk gün 20 araç ile başlandı, ikinci güm araç sayısı 280 ulaştı. ilk iki günden sonra 15 gün boyunca ortalama 500 araca yakın sayıya ulaşıldı. .En son yapılan toplantıda Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda, Şırnak valimizin bünyesinde bölgedeki sivil toplum kuruluşlarının katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda alınan kararda, UND, gerek maddi gerek manevi en büyük sorumluluğu alarak 10 tane araç 20 tane şoförden oluşan bir ekip ile karşıdan karşıya taşımayı gerçekleştirdi. Elimize geçen son verilere göre 22.03.2020 günü saat 08.00´dan 23.03.2020 saat 08.00 kadar sahamızda işlem gören büyük araç sayısı Giriş:726 Çıkış:962 oldu. 30´a yakın personelimiz ve Habur´daki temsilcimiz bölgedeki sanayici ve taşımacılar için gece gündüz Habur sınır kapısında çalışıyor. Bu süreci en az hasarla atlatmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştur.
Aydoğan, toplantıya katılarak sürece destek veren, UND Genel Başkanı Çetin Nuhoğlu, Ticaret Ve Gümrükler Genel Müdürü Mustafa Gümüş, İl Sağlık Müdürü İsmail Başıbüyük, İç İşler Bakanlığından Mehmet Yüzer, Gümrük Müdürü İbrahim Halil, İhracatlar Birliği Başkan yardımcısı Süleyman Çağlar, Mardin Organize Başkanı Nasır Duyan, Güneydoğu İhracatlar Başkanı Mahsum Altınkaya, bölge ve Mardin milletvekillerine teşekkür etti.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın