Üniversite öğrencilerinin resim sergisine yoğun ilgi

  • Haberin Tarihi: 22 Temmuz 2015
  • Bu haber 1731 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Üniversite öğrencilerinin resim sergisine yoğun ilgi

Mardin Artuklu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü öğrencileri tarafından gerçekleştirilen ilk öğrenci sergisi, Kermozade Sanat Galerisinde sanatseverlerle buluştu.
Mardin Artuklu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi 1. ve 2. sınıf öğrencilerinin 2014-2015 öğretim yılı içerisinde derslerde gerçekleştirdikleri sanatsal çalışmalar Kermozade Sanat Galerisinde sergilendi. Güzel Sanatlar Bölümünde eğitim gören 43 öğrencinin çalışmalarının yer aldığı ve geleneksel hale getirilecek “ilk” konu temalı sergi üniversite öğrenci ve akademisyenleri tarafından çok yoğun bir ilgi gördü.
Serginin açılışını yapan Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça; Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünün 2013 yılında kurulduğunu ve toplamda 43 öğrencisinin öğrenim gördüğü bilgisini vererek:
“Öğrencilerimizin emek verdiği ve birbirinden güzel çalışmaların sergilendiği bu etkinlik üniversitemiz ve şehrimiz için takdir edilecek kültürel ve sanatsal bir çalışmadır. Tüm bölümlerde okuyan öğrencilerimizin alanlarında en iyi olma arzusuyla akademik öğrenimlerini tamamlamalarını temenni ediyorum. Ancak bu sayede sektörde aranan kişi sıfatını hak edebilir ve mesleğinizin gözdesi olabilirsiniz.” dedi.
Galeride bulunan birbirinden güzel çalışmaları büyük bir ilgiyle inceleyerek öğrenimlerine devam eden öğrencilerin geldiği seviyenin memnuniyet verici olduğunu belirten Rektör Ağırakça konuşmasını,
“ Mardin şehri bir bütün olarak tarihten günümüze tüm sanatçılara ilham kaynağı olmuştur. Böylesine şiirsel bir kentin elbette ki öğrencileri de bu şehirden nasibini alacaktır. Güzel Sanatlar Fakültesi olarak Mardin’in sanatsal değerlerine akademik bir yorum katmak yakışırdı. Bu bağlamda öğrencilerimizin emeğine sağlık diyor, öğrencilerin bu sergiyi hazırlamasında öncü olan akademisyenlerimize teşekkür ediyorum.
Bu sergiler, bir yandan çağdaş sanatın geldiği noktayı vurguluyor ve onun öncü işaretlerini veriyor. Diğer yandan da kendini ifade etme olanağını henüz kazanamamış gençlere kendilerini duyurmak, tanıtmak olanağını sunuyor” sözleriyle sürdürdü.
Fakülte olarak sanatsal anlamda donanımlı, yaratıcı fikirleri projelendirebilen, akademik çalışma yeterlilikleriyle donanmış sanatçı adayları yetiştirme gayreti içinde olduklarını belirten Mardin Artuklu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Zekiye Sarıkartal ise: “ Bu sergi, analitik düşünce yeteneği kazanmış, evrensel ve çağdaş tasarım değerlerinin farkında, sosyal sorumluluk üstlenebilen öğrencilere sahip olduğumuzun da somut bir göstergesidir. Henüz yükseköğretim hayatlarının başlarında bulunan öğrencilerimizin özgün zihinsel çabalarıyla ortaya koyduğu bu eserler bizleri gururlandırmıştır. Kendilerine ve yetişmelerinde emek veren akademisyenlerimize teşekkür ederim. ” şeklinde konuştu.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın