Üniversitede akademik değerlendirme ve cübbe giyme töreni

  • Haberin Tarihi: 15 Şubat 2020
  • Bu haber 985 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Üniversitede akademik değerlendirme  ve cübbe giyme töreni

Mardin Artuklu Üniversitesi rektörlük hizmet binasında Akademik değerlendirme toplantısı ve Cübbe giyme töreni yapıldı.
Mardin Artuklu Üniversitesi hazırladığı öğrenciler için çok büyük önem taşıyan bu toplantı Rektör Prof.Dr .İbrahim Özçoşar tarafından iki saate yakın geniş bilgilendirme konuşması ile başladı.
Rektör Özcoşar konuşmalarında özellikle öğrencilere seslenerek herkes bu ülkenin geleceği için kendisine bir yol haritası hazırlanmasını istedi.
Özçoşar, Üniversitenin dünü ve bugüne yapılması gereken çalışmalar, şuanda hazırlanan yeni fakültelerin hangisi YÖK’te, hangisi Cumhurbaşkanın masasında olduğunu, hangi projesi hazırlanıp Cumhurbaşkanından red edildiği ve hangisi kabul edildiğini tek tek sayarak bilgilendirmesini yaptı. Özellikle Artuklu Üniversitesine rektörlüğe ile yapılan çalışmalarını kampustaki çevre düzenlenmesi, öğrenci yurtları, öğrencinin daha müreffeh bir biçimde eğitim, öğretim yapabilmesi için yapılan çalışmaları anlattı.
Özcoşar, “Yerelden Evrensele her türlü olgu, oluşum ve sitilimi modern ötesi bir yaklaşımla değerlendirerek incelenecek bir sosyal bilimler zihni oluşturmak amacıyla yola çıkan üniversitemiz. özgün. özgür özne akademisyenler yetiştirmek için Artuklu akademisyen yetiştirme programı başlamıştır. Artuklu AYP ile lisans düzeyde eğitim gören gençlerimiz 3 yıllık bir program çerçevesinde haftalık dersler seminerler, okuma ve proje kampları ile derinlik teorik alt yapı kazandıracaktır. Bu süre zarfında programa katılan öğrencilerimize iyi yabancı dil öğretilmesi planlamaktadır.
Araştırma ve yazma becerilerinin artırıldığını danışmanlar gözetimindeki çalışmalar ile tamamlanacaktır. Sömürüye dönüşen zihinsel, kültürel ve sanatsal dayatmaktadır. Modern dönem ve toplumun farklı kesimleri gibi akademiyi de şekillendiren toplumun farklı kesimleri gibi akademiyi de şekillendiren bu dayatmalara dair her şeyi” Yeniden düşünmek” gerektiğine inanıyoruz. Bu bağlamda; popülizm dalgalarına kapılmadan kültürel ve entelektüel sömürüyü alt etmeye yönelik kavramlaştırmalar ve ortak entelektüel çabalarda “Doğu ve Ortadoğu” sembolü üzerinden bütün bir insanlığın edilgenleşmesinin/ nesneleşmesinin önüne geçebilme imkanlarını araştırıyoruz Bu imkan ‘ın “Bilginin, ilim, irfan ve hikmet ve denklenmesinde yeniden üretilmesi ve kendi coğrafyasının zengin ilmi ve kültürel sermayesini dikkate alan ve değerlendiren, ak-lı selim Kaybı-ı selim ve zevki-i selim sahibi akademisyen/
Alimler yetiştirmesi” ile Gerçekleşeceğini düşünüyorum” dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın