Üniversitede Nevruz coşkusu

 • Haberin Tarihi: 20 Mart 2015
 • Bu haber 1067 defa okundu.
 • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
 • Googleda Paylaş
 • Twitterda Paylaş
 • Facebookta Paylaş
Üniversitede Nevruz coşkusu

Mardin Artuklu Üniversitesinin kampus alanında düzenlen Nevruz etkinliğinde öğrenciler ateş yakarak, halay çekip şarkı söylediler.

Üniversitenin Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından üniversite yerleşkesinde düzenlenen Nevruz kutlamasına Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, öğretim üyeleri, idari personel ve çok sayıda öğrenci katıldı. Yaklaşık bin öğrencinin katıldığı Nevruz etkinliğinde konuşan Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Ahmet Ağırakça,Nevruz Bayramı’nın tarihiyle ilgili ayrıntılı bilgiler sunarak, kadim bir kutlama olan Nevruzun gerçek anlamıyla idrak edilmesi ve hatırlanması gerektiğini ifade etti.
Ağırakça, çok geniş bir coğrafyada yerel renk ve inançlarla kutlanan Nevruzun, herkesin kendi kültür değerleriyle özdeşleştirip sembolleştirdiği, özü itibariyle baharın gelişinin kutlandığı coşkuyla karşılandığı bir gün olduğunu belirterek bu topraklarda Türklerin, Arapların ve Kürtlerin binlerce yıl kardeşçe ve barış içinde yaşadıklarını belirtti.
Nevruz Bayramının yüzyıllardır bu geniş coğrafyada kültür zenginliğinin paydasında birleşen halklar tarafından coşkuyla kutlandığına işaret ederek konuşmasını sürdüren Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü, Barış Sürecine değinerek: “Çok güzel değişimlerin yaşandığı bu süreçte Türküyle, Kürdüyle, Arabıyla, Çerkeziyle, Lazıyla herkesin böylesine bir bayram havasını soluyup barış ve kardeşlik içinde yaşayacağı günler yakındır. Herkesin Nevruz Bayramını kutluyorum.” sözleri katılımcılar tarafından sık sık büyük bir alkış ve tezahüratla kesildi.
Konuşmasını Arapça, Türkçe ve Kürtçeyle yapan Prof.Dr.Ahmet Ağırakça, daha sonra öğrencilerin arasına katılarak guruplar halinde halay çeken öğrencilere eşlik etti.
Nevruz ateşinin yakılmasıyla başlayan kutlamada sahne alan ses sanatçısı Halit Bilgiç’in icra ettiği Türkçe, Kürtçe ve Arapça şarkılar eşliğinde öğrenciler çeşitli etkinliklerle Nevruz Bayramını kutladılar.

Anahtar Kelime:

Bu yazıya 1 Yorum Yapıldı.

 • ManuelDoks
  25 Mart 2015 14:16

  Many thanks for sharing this awesome web site.

Bir Yorum Yazın