USTAD’tan Suriye açıklaması

  • Haberin Tarihi: 29 Haziran 2015
  • Bu haber 1354 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
USTAD’tan Suriye açıklaması

Uluslararası Stratejik Tahlil ve Araştırmalar Merkezi (USTAD) Kuzey Suriye’de son gelişmeler üzerine bir açıklamada bulundu.
Uluslararası Stratejik Tahlil ve Araştırmalar Derneği (USTAD) Başkanı Ahmet Akgül, Kobani’deki bombalı saldırılara ilişkin, “Siviller yönelik bu katliamın İslam dünyasının kendisine son dönemde oldukça umut bağladığı Türkiye’yi uluslararası camiada zor durumda bırakmak üzere ince tasarlanmış hamleler olduğu aşikardır” dedi.
Akgül açıklamasına şöyle devam etti; “Demokratik bir ülke inşa etmek ve dikta Esed rejiminden kurtulmak amacıyla Suriye’de başlayan halk ayaklanması maalesef yerini enerji alanlarını kontrol etmek isteyen grupların şiddetli mücadelesine ve sivil katliamlarına bırakmıştır
Özellikle son aylarda Suriye’nin kuzeyinde batının çıkarları doğrultusunda yoğunlaşan enerji koridoru hâkimiyet yarışı tam bir insanlık trajedisine dönmüştür.
Arapların ezilmişliği ve Kürtlerin özgürlük aşkı kullanarak yürütülen bu insanlık dışı mücadele beraberinde hem etnik temizlik, hem sivil katliamlarını getirmiştir.
Geçtiğimiz günlerde TelAbyad’da yaşanan zorunlu Arap ve Türkmen göçünün ardından şimdi de Kobane’de (AynelArap) sivil Kürt kardeşlerimizi hedef alan bombalı saldırıların hiçbir şekilde ne insani, ne de İslami bir gerekçesi olamaz.
Siviller yönelik bu katliamın hem bölgede yaşayan İslami kesimi, hem Suriye’de özgürlük mücadelesi veren İslami hareketleri, hem de İslam dünyasının kendisine son dönemde oldukça umut bağladığı Türkiye’yi uluslar arası camiada zor durumda bırakmak üzere ince tasarlanmış hamleler olduğu aşikârdır.
Suriye’de son 4 yıl içerisinde ABD ve Esed’in sivilleri ayırt etmeksizin acımasızca yaptığı hava bombardımanlarının dışında savaşan grupların sivil halka yönelik onlarca bombalı saldırısında binlerce masum sivil hayatını kaybetmiştir.
En son IŞİD tarafından Kobane’deki sivillere yönelik gerçekleştirilen bombalı saldırılarla içimiz bir daha yanmıştır.
Bu vesileyle Ortadoğu Çözüm Platformu olarak bu saldırıyı en şiddetli bir şekilde kınıyor, hayatını kaybeden masum sivillere Allah’tan rahmet diliyoruz.” Dedi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın