Vali Koçak: Mardin’in örnek alınması gerek

  • Haberin Tarihi: 19 Temmuz 2015
  • Bu haber 1007 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Vali Koçak: Mardin’in örnek alınması gerek

Mardin’de, Ramazan Bayramı dolayısıyla düzenlenen bayramlaşma programına Süryaniler de katıldı.
Valilikçe Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen, Vali Ömer Faruk Koçak, Diyarbakır Mardin Metropoliti Saliba Özmen ve Kırklar Kilisesi Başpapazı Gabriel Akyüz’ün de yer aldığı programa katılanlar bayramlaştı.
Programda konuşan Vali Koçak, Mardin’de birlikte yaşama kültürünün çok geliştiğini, bu yönüyle kentin örnek alınması gerektiğini söyledi.
Mardin’de farklı inançları taşıyan kişilerle bayramları bir arada kutladıklarına işaret eden Koçak, “Süryani vatandaşlarımızın inançları gereği kutladıkları bayramlarda onlarla bir arada oluyoruz, onlar da bizim bayramlarımızda yanımızda bulunuyorlar” dedi.

“Birlikte yaşamak demek zaten barış demektir”
Koçak, onlar ve biz ayrımının da doğru olmadığına dikkati çekerek, tüm inanç kesimlerinin bir aile olduğunu vurguladı. “Birlikte yaşamanın formülünü Mardin üretmiştir. Dünya bu formülü uygularsa yeryüzünde çatışmanın kalmayacağını düşünüyorum” diyen Koçak, şunları kaydetti:
“Mardin emsal olmalıdır. Sadece Türkiye değil sınırlarımızın dışında yaşayan beraber yaşamayı becerememiş, formülünü üretememiş olan toplumların Mardin’deki birlikte yaşamayı örnek almalarını istiyoruz. Onları Mardin’i örnek almaya davet ediyoruz. Birlikte yaşamak demek zaten barış demektir.”
Diyarbakır Mardin Metropoliti Özmen ise bayramların sosyal yapı ve insani değerleri ayakta tutan önemli günler olduğunu vurguladı.
Böyle günlerde güzelliklerin paylaşılması gerektiğini anlatan Özmen, “Mardin ve Diyarbakır Süryani cemaatimiz adına tüm İslam aleminin ve tüm insanlığın bayramını en içten dileklerimle kutluyorum” dedi.
Bayramlaşma programında AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, İl Emniyet Müdürü Lütfullah Uğur Pekcan, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri de yer aldı.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın