Vali Koçak’tan, Deyrulzafaran’a ziyaret

  • Haberin Tarihi: 21 Mayıs 2015
  • Bu haber 1081 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Vali Koçak’tan, Deyrulzafaran’a ziyaret

Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, Deyrulzafaran Manastırı’nı ziyaret etti.
Koçak, manastırda, Mardin-Diyarbakır Metropoliti Saliba Özmen ve Mardin Kiliseler Vakfı Yönetim kurulu üyeleri ile sohbet etti.
Ziyaret sonrasında basın mensuplarına açıklamada bulunan Vali Koçak, Mardin’de farklı dinlerin ve dillerin bir arada yaşadığı hoşgörü kültürünün dünyaya örnek olabileceğini söyledi.
Medeniyetlerin, kültürlerin iç içe yaşadığı birlikte yaşam kültürünün en gelişmiş örneklerinden birinin Mardin olduğunu belirten Koçak, bu örneğe başta Ortadoğu olmak üzere bütün çatışma bölgelerinin şiddetle ihtiyacı olduğunu ifade etti.
Koçak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Aslolan insanların gönüllerinin genişliğidir. İnsanlar gen geniş mekanlarda da yaşasa kalbi dar ve fakir ise orada mutsuz olacaktır. Biz burada gönlü geniş insanlar ile her kesimden bir arada yaşamaktan son derece mutluyuz. Bu barış ortamının hem bölgeye hem de bütün dünyaya örnek olmasını ve yayılmasını temenni ediyorum. Bizler burada sadece söylem ve teorik olarak barıştan bahsetmiyoruz. Biz bu barışı hakketen yaşıyoruz. Burası bizim ortak vatanımızdır. Bu vatanda da beraber yaşamaktan da son derece mutluyuz. İnşallah bu sonsuza kadar devem edecek.”

“Sevgi, barış ve huzur içinde yaşamak bizim en kutsal görevimizdir”
Metropolit Özmen ise, Vali Koçak’a “Evinize hoş geldiniz sefalar getirdiniz” diyerek, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Buradaki manastırın Mardin tarihinin en önemli eserlerinden biri olduğunu aktaran Özmen, kentin birlikte yaşama kültürünün örnek bir model olduğunu söyledi.
Herkesin huzur ve barış içinde yaşaması için dua ettiklerini vurgulayan Özmen, şunları kaydetti:
“Kanaat önderleri din adamları olarak bizim silahımız yok. Ama bizim duamız var. Dualarımızla Askerlerimize, polislerimize, valilerimize, bütün kardeşlerimize dua ediyoruz. Dualarımız, özellikle Ortadoğu’daki savaşların bir an önce durmasına vesile olur. Bölgemiz, çok kıymetli çok değerli ve kutsal bir bölge. Dünyada herkese yetecek kadar yer var. Sevgi,barış ve huzur içinde yaşamak bizim en kutsal görevimizdir.”

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın