Vali Yaman, yeni teşvik paketi işadamlarını heyecanlandırdı

  • Haberin Tarihi: 13 Ekim 2016
  • Bu haber 811 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Vali Yaman, yeni teşvik paketi işadamlarını heyecanlandırdı

Müstakil İşadamları Derneği Mardin Şubesinin hizmet binasında düzenlediği geleneksel dost meclisi toplantısına Mardin Valisi Mustafa Yaman konuk oldu. Toplantıya Mardin Vali Yardımcıları Ali İkram Tuna, Aziz Aydın, Bahattin Çelik, Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ ve 60 dolayında üye katıldı.
MÜSİAD Mardin Şube Başkanı M.Nurettin Kasap, son günlerde meydana gelen olaylarında şehit düşenleri rahme ve saygı andıklarını hatırlatarak konuşmaya başladı. MÜSİAD´ın Türkiye´nin kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirerek, ülkesinin hizmetine sunmak üzere mütedeyyin ve muhafazakar işadamlarından müteşekkil kamu yararına kurulan bir kurum odluğunu ifade etti.15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında milletin ülkesine sahip çıkmasını Türkiye ve Dünya tarihi için önemli bir gün olduğunu söyledi.
Yeni uygulamaya konulacak teşvik paketi, Habur sınır kapısının işlerliği ve Organize Sanayi Bölgesi, Irak pazarı, enerji ve GAP Projesi s-ulama kanalları konusunda üyelerine bilgi veren Başkan Kasap “Resmi verilere göre geride bulunan Mardin, sağlık ve eğitim ve diğer alanlarda ortalamayı buluncaya kadar kamu yatırımları devam etmelidir. Yüksek hızlı tren projesi hayata geçirilmeli, birbiri ile alakalı olan tarım ve enerji sorunu önündeki en büyük engel sulama kanallarının tamamlanmamasıdır. Kanallar bitince enerji sorunu ortadan kalkacaktır.
Potansiyeli yüksek olan turizm sıkıntılı günler geçiriyor. İnşaat sektörü olumsuzluklar yaşıyor. Devlet konut alanında, yabancılara mülk ve gayrı menkul satılmasını engelleyen yasayı bakanlar kurulu kararı ile kaldırılmalıdır” dedi.
Kuzey Irak hükümetine merkezi hükümetin %17 lik bütçe payını vermemesinden kaynaklanan sıkıntıların, Türk Mallarına karşı ambargo konulması ve bazı bölgelerde Türk taşımacılardan alınan yasal olmayan ücretlerin hükümetler arasında görüşülerek çözüme kavuşturulması gerektiğini sözlerine ekledi.
Mardin Valisi Mustafa Yaman, MÜSİAD üyeleri ile bir araya gelerek ekonomiyi ve ilin temel sorunlarını konuşmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
15 Temmuz darbe girişimi ile seçilmiş, milletin iradesine, devletin bakasına kast edenlere karşı, milletin ve kurumların gösterdiği refleksin dünyada eşi görülmemiş bir kahramanlık göstergesi olduğunu ifade etti. FETÖ olayından açığa alınanlarda mağduriyetin yok denecek kadar az olduğunu söyleyen Vali Mustafa Yaman “FETÖ´den açığa alınanlar arasında mağdur olanların sayısı yok denecek kadardır. Bin 700 öğretmenin açığa alınması Bakanlık talimatı doğrultusunda gerçekleştirilmiştir. Mağdur olanlar müracaatların yaptı. Listeleri ve dilekçeleri bakanlığa sunduk. Birkaç güne kadar suçsuz olanlar görevlerine iade edilecek “ dedi.
Vali Yaman, yeni teşvik paketinin işadamlarını heyecanlandırdığını, kalkınma Bakanlığı bütçesinin güçlendirildiğini, bunun kalkınma ajanslarına yansımasının bölgenin kalkınmasına katkı sağlayacağını belirtti.
Vali Yaman “ Mardin´de bulunan birinci Organize Sanayi Bölgesi doldu. İkinci Sanayi Bölgesi Altyapı ihale aşamasına geldi. Bunun için bakanlıkla görüşmelerimiz oldu. Rastgele arazi tahsisi dağınıklığı getirir. Sistemli yatırımlar OSB´lerle mümkün olur. Bunun için OSB sayısını arttırmamız lazım. Mardin´e 2 OSB yetmez. Midyat´ta, Kızıltepe yeni OSB´ler kurulması için çalışmalar yapmamız gerekir. Dışarıdan tekstil, otomotiv ve farklı alanlarda yatırım yapacak yatırımcıları davet ediniz. Biz valilik olarak her türlü desteği vereceğiz.
Üniversite ve sanayicilerin de kaynaşması lazım. Üniversitelerin kentlerin ekonomisine yön verme kabiliyet güçleri var” şeklinde konuştu.
Dicle Kalkınma Ajansı Genel sekreteri Yılmaz Altındağ, yeni teşvik paketi ile bölgenin kalkınmasını sağlayacağını, doğru yerde ve doğru zamanda yatırım yapanların destekleneceğini söyledi.
MÜSİAD Şube Başkanı M. Nurettin Kasap Mardin Valisi Mustafa Yaman´a günün anısına plaket takdim etti. Toplantının sonunda katkılarından dolayı Kurtaylar Bulgur Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Kurtay ve İşadamı Ercan Kasap´a plaket verildi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın