Valilikte ‘Cenaze’ eylemi

  • Haberin Tarihi: 3 Ağustos 2015
  • Bu haber 992 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Valilikte ‘Cenaze’ eylemi

Büyükşehir ve Artuklu Belediyesi Başkan ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu grup, 13 YPG’linin cenazesinin Türkiye’ye getirilmesine izin verilmemesini, Mardin Valiliği’nde yaptıkları oturma eylemi ile protesto etti.

HDP Mardin Millevekillerİ Gülser Yıldırım, Mehmet Ali Aslan ve Enise Güneyli’nin de aralarında bulunduğu DBP ve HDP’lilerden oluşan grup, Mardin Valiliğinin Bahçesinde Oturma eylemi yaptı.
Büyükşehir ve Artuklu Belediyesi Başkan ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu grup, 13 YPG’linin cenazesinin Türkiye’ye getirilmesine izin verilmemesini, Mardin Valiliğinde yaptıkları oturma eylemi ile protesto etti.
Sabah saatlerinde Valilik bahçesinde oturma eylemi yapan gruba belediye çalışanları da destek vermek istedi. Belediyeden Mardin valiliğine yürümek isteyen belediye çalışanlarına polis ekipleri izin vermedi.
Mardin Tabipler Odası başkanı Dr. Kamuran Yıldırım ve KESK Şubesi üyelerinden oluşan grubunda oturma eylemi yapan gruba desek vermesi üzerine yine polis izin vermedi.
Kendilerine Barış anneleri adını veren grup Belediye Binasından yola çıkarak Karayolları parkına kadar yürüyerek, sloganlar attı.
Valilik Bahçesinde oturma eylemi yapan grubu temsilen HDP Milletvekilleri, Mardin Valisi Ömer Faruk Koçakla bir görüşme gerçekleştirdi. Basına kapalı gerçekleşen toplantı, Milletvekillerinin Valilik Binasından çıkmasıyla son buldu.
Mardin valiliği Bahçesinde Basın Mensuplarını bilgilendiren Mardin HDP Milletvekili Gülser Yıldırım, Sürecin kanla ve ölümle devam etmesinden yana olmadıklarını söyledi.
Sınırda bekletilen cenazelerin bir an önce Türkiye’ye girişi sağlanması gerektiğini belirten Yıldırım, ”Dünyanın hiçbir yerinde, savaşlarda dahi cenazelere böyle yaklaşılmaz. Cenazeler 9 gündür bu sıcakta bekletiliyor. Bu haksızlıktır, hukuksuzluktur, saygısızlıktır” dedi.
Sesimizi duyurmak için bugün burada oturma eylemi yaptıklarını ifade eden Yıldırım, ”Valilikten görüşme talebinde bulunduk. Her ne kadar müdahale ederiz buradan kalkın diye mücadele olmasına rağmen biz hayır dedik. Biz sesimizi burada duyuruncaya kadar orada yaşanan mağduriyeti dile getirdik. Bunun görüşmesini Vali ile yaptık. Vali bu beni aşan bir olay olduğunu bakanlığın ve hükümetin bir kararı olduğunu bize aktardı. Bu haksızlıklar hukuksuzluklar olduğu sürece HDP olarak sesimizi duyuracağız. Cenazeler üzerinden bir halk cezalandırılıyor. Bu insanlar DAİŞ terör örgütü ile savaşmış hayatını kaybeden insanlarımızdır. 9 gündür cenazeleri bekletmenin bir anlamı yok. Bütün halkımız barış istiyor. Tekrar müzakere istiyor. Bu ülkeye barışın gelmesi için sonuna kadar mücadele edeceğiz.”diye konuştu.
Daha sonra Valilik Bahçesinden sloganlar atarak ayrılan kalabalık, Karayolları parkında kendilerine destek vermek için bekleyen diğer grupla birleşti. Burada birleşen grup daha sonra olaysız bir şekilde ayrıldı.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın