Valilik’ten Dargeçit bilançosu

  • Haberin Tarihi: 14 Ekim 2015
  • Bu haber 800 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Valilik’ten Dargeçit bilançosu

Mardin Valiliği, Dargeçit ilçesinde sokağa çıkma yasağının kaldırıldığını ve bu kapsamda çok sayıda mühimmatın ele geçirildiğini bildirdi.

Mardin valiliğinden Yapılan açıklamada;

“5442 Sayılı İl İdaresi Kanunu’nun ilgili maddeleri doğrultusunda; 10.10.2015 Cumartesi günü saat 07.00’da Dargeçit Kaymakamlığı tarafından ilçemizde ilan edilen sokağa çıkma yasağı 12.10.2015 tarihinde saat 23.59 itibarıyla sona ermiştir. Sokağa çıkma yasağı süresince kamu düzeninin sağlanması, vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunması, Bölücü Terör Örgütü mensuplarının etkisiz hale getirilmesi, ilçede bulunan hendek ve barikatların kaldırılması ve aranan şahısların yakalanması amacıyla kolluk kuvvetlerimiz tarafından birtakım faaliyetler icra edilmiştir.

Bu kapsamda düzenlenen operasyonlarda;

· Barikat ve hendeklerin kaldırılması sırasında güvenlik güçlerimiz ile örgüt mensupları arasında sıcak temas sağlanması üzerine 4 örgüt mensubu etkisiz hale getirilmiş, etkisiz hale getirilen 1 örgüt mensubunun üzerinden 1 adet Kaleşnikof marka uzun namlulu silah, sırt çantası ve sırt çantası içerisinde 5 adet Kaleşnikof şarjörü ve 1 adet EYP ele geçirilmiştir.

· Örgüt mensupları tarafından kurulan 45 barikat kaldırılmış olup yine örgüt mensuplarınca kazılan 15 hendek de tamamen kapatılmıştır.

· Örgüt mensupları tarafından barikat amacıyla sokak içlerine konulan 2 adet kamyon, 1 adet çöp kamyonu ve 1 adet kepçe güvenlik güçlerimiz tarafından kaldırılmış, kaldırılan kamyonlardan birinde bomba düzeneğiyle tuzaklama olduğunun tespit edilmesi üzerine söz konusu araç yine güvenlik güçlerimiz tarafından kontrollü bir şekilde imha edilmiştir. Aynı şekilde 4 hendek içerisinde tuzaklanan patlayıcı düzenekler kontrollü bir şekilde infilak ettirildi

· Operasyon çerçevesinde yapılan aramalarda 15 adet EYP, 5 adet dinamit lokumu şeklinde EYP, 3 adet bomba yapımında kullanıldığı değerlendirilen akü ve bomba yapımında kullanıldığı değerlendirilen materyaller, 45 adet cam şişe, 41 adet molotof kokteyli, 20 litre benzin ve molotof kokteyli yapımında kullanıldığı değerlendirilen materyaller, 1 adet havai fişek rampası, 5 adet av tüfeği fişeği ve 1 adet askeri parke, 1 adet telsiz ile çok sayıda tıbbi malzemeler ve kanlı bez parçaları ele geçirilmiş olup bir evin örgüt mensupları tarafından hastane/ameliyathane olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. Ayrıca operasyon kapsamında bazı adreslerde yapılan aramalarda 3 kişi savcılık talimatıyla gözaltına alınmıştır.

· Toplamda 550-600 kilogram civarında patlayıcı madde imha edilmiştir.

· İlçe merkezinde bulunan barikat ve hendekler tamamen temizlenmiş olup planlanmış olan operasyonlar 12.10.2015 tarihinde saat 23.59’da sona ermiştir.

Kamu düzeninin tesis edilmesi, vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunması, Bölücü Terör Örgütü mensuplarının etkisiz hale getirilmesi amacıyla yürüttüğümüz çalışmalar aralıksız devam edecektir” denildi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın