Valilikten İkinci Nusaybin açıklaması

  • Haberin Tarihi: 20 Kasım 2015
  • Bu haber 617 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Valilikten İkinci Nusaybin açıklaması

Mardin Valiliği, Nusaybin’deki sokağa çıkma yasağının bir haftayı geçmesi üzerine ikinci bir açıklama yaptı. Açıklamada, Nusaybin’ ilçesinde 10 teröristin etkisiz hale getirildiği, 3 teröristin yakalandığı ve 2 teröristin ise yaralı olarak ele geçirildiği 44 adet barikat ve hendeğin kapatıldığı ve 12 adet bombalı tuzağın imha edildiği kaydedildi.
Mardin Valiliğin açıklaması şöyle; “Nusaybin ilçemizde 13/11/2015 Cuma günü saat 21.00 itibari ile bölücü terör örgütü mensuplarının yakalanması, halkımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması için 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince, ikinci bir emre kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti.
19/11/2015 tarihi itibariyle yapılan faaliyetler sonucunda; Nusaybin ilçemizde; 10 bölücü terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir.
Hakkında “silahlı terör örgütüne üye dlmak” suçundan “aranıyor” kaydı bulunan 3 örgüt mensubu yakalanarak gözaltına alınmıştır.
2 bölücü terör örgütü mensubu yaralı olarak ele geçirilmiştir. Sokağa çıkma yasağı ilan edildiğinden bu güne kadar; 15 vatandaşımız yaralanmış, 2 vatandaşımız ise hayatını kaybetmiştir.
Hayatını kaybeden vatandaşlarımızdan Selamet Yeşilmen ağır yaralı olarak getirildiği hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştır. Polis kurşunu ile öldürüldüğü iddia edilen Selamet Yeşilmen ile ilgili olarak; Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı yaptığı açıklamada “ Selamet Yeşilmen’nin aynı gün ölü muayene işlemlerinin Nusaybin Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapıldığı, kesin ölüm sebebinin belirlenebilmesi için otopsi işlemlerinin yapılması amacıyla bayana ait cesedin Mardin Adli Tıp Kurumu Başkanlığına gönderildiği ve bunun üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından herhangi bir şüpheye mahal bırakmayacak şekilde otopsi işlemlerinin yapıldığı, yapılan otopsi sonucuna göre şahsın “penetran cisim yaralanmasının yol açtığı, kot, tibia-fîbula, pelvis, vertebra kırıkları ile müterafîk göğüs ve batın içi organ yaralanması (akciğer, karaciğer, böbrek, kolon, uterus, mesane) ile göğüs ve batın içi kanama” nedeniyle öldüğünün belirlendiği, otopsi tutanağında silahla ilgili bu aşamada herhangi bir bulgudan bahsedilmediği gibi ayrıca adı geçenin hamile olduğuna dair herhangi bir bulgudan da bahsedilmediği” belirtilmiştir.
Aynı olayda yaralanan ve hastaneye müracaat eden Serkan Tutak’ın sahte kimlik kullandığı tespit edilmiş olup adı geçenini “Silahlı Terör Örgütüne üye olmak” suçundan “Aranıyor” kaydı bulduğu belirlenerek hakkında adli işlem başlatılmıştır.
Hayatını kaybeden Hasan Dal ise göğsüne isabet eden şarapnel parçaları nedeni ile kaldırıldığı Nusaybin Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetmiştir. Şahsın yapılan ilk ölü muayene inceleme raporunda; vücudunda patlama nedeniyle doku kayıplarının meydana geldiği tespit edilmiştir.
44 adet barikat ve hendek kapatılmış, 10 adet perde/branda kaldırılmış, barikat olarak kullanılan 3 TIR ile 1 adet kamyon kaldırılmış,
12 adet tuzaklama bomba düzeneği imha edilmiş, BTÖ mensuplarınca güvenlik güçlerine yönelik 8 adet tuzaklama bomba ile saldırı düzenlenmiş,
BTÖ mensuplarınca güvenlik güçlerimize yönelik 18 adet roketatarlı saldırı düzenlenmiştir.
Bölücü terör örgütü mensuplarınca tuzaklanan patlayıcıların infilak ettirilmesi sonucu elektrik iletim hatlarında ağır hasarlar meydana gelmiş, bu hasarlarla ilgili onarım çalışmaları titizlikle devam etmektedir.
Bölgemizde yaşayan vatandaşların huzur ve güven içerisinde yaşamalarını sağlamak amacıyla bölücü terör örgütü mensuplarıyla mücadele kapsamında yürütülen faaliyetlere kararlılıkla devam edilecektir. Vatandaşlarımızın sokağa çıkma yasağına uyma noktasında gösterdikleri hassasiyet ve sabır için teşekkür ederiz.” dsenildi

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın