Vatandaşlara HES KOD’u uyarısı

  • Haberin Tarihi: 19 Kasım 2020
  • Bu haber 183 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Vatandaşlara HES KOD’u uyarısı

Mardin Büyükşehir Belediyesi, kent genelindeki toplu ulaşımda HES KOD’u dönemi başlattı. Vatandaşların en geç 4 Aralık Cuma gününe kadar HES KODU’nu toplu ulaşım kartlarına tanımlamaları gerekmektedir.
Mardin Büyükşehir Belediyesi, yeni tip koronavirüs (kovid-19) tedbirleri kapsamında İçişleri Bakanlığının Ulaşımda HES KODU Sorgulaması Hakkında Genelgesi ve Mardin Valiliği Hıfzıssıhha Kurulu Kararı ile kent genelinde HES KOD’u sorgulama zorunluluğu getirdi.
Bu kapsamda, 04 Aralık 2020 Cuma gününe kadar işlemi gerçekleştirmeyen vatandaşların kartları 5 Aralık 2020 Cumartesi günü kapatılacağından dolayı toplu ulaşımdan yararlanmayacak. Bu nedenle vatandaşların biran önce “MardinKart”larına “HES KOD”u tanımlamaları gerekmektedir.

“HES KOD”U 3 FARKLI YOLLA ŞU ŞEKİLDE ALINABİLİR;
1-Hayat Eve Sığar Uygulaması üzerinde “HES KODU İşlemleri” bölümüne girilir. “HES KOD’u Oluştur” butonuna tıklanır. KOD kullanma süresi seçilir ve KOD oluşturulur. 2-E-Devlet üzerinden “HES KODU Üretme ve Listeleme” bölümüne girilir. “Kimin adına üretileceği seçilir” ve “devam et” butonuna tıklanır. “KOD kullanma süresi” seçilir ve “KOD” uluşturulur.
3-“HES” yazıp aralarında boşlu bırakarak sırasıyla “T.C Kimlik Numarası, T.C Kimlik Seri Numarası son4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak )” yazılır ve “2023’e SMS” olarak gönderilir. “HES KODU”NUZU 2 FARKLI YOLLA TANIMLAYABİLİRSİNİZ;
1-MARDİNKART mobil uygulamasına girilir. “HES KODU Tanımla” linkine tıklanır. Gelen ekranda “HES KODU’nuzu, T.C Kimlik Numaranızı ve “Mardin Kart Numaranızı” girmeniz istenir. “KVKK Metni” onaylanarak “HES KODU”nuzukayıt edebilirsiniz. HES KODU sorgulama ekranından “Ulaşım Kart Numaranızı” girerek HES KODU’nuzun kaydını ve “HES” geçerlilik sürenizi sorgulayabilirsiniz.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın