Vatandaşlardan PKK’ya tepki

  • Haberin Tarihi: 15 Kasım 2016
  • Bu haber 790 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Vatandaşlardan PKK’ya tepki

Güneydoğu Anadolu bölgesinde kazılan hendek ve barikatların sokağa çıkma yasağını beraberinde getirdiği olaylarda camilerin hedef alınmasına vatandaşlar tepki gösterdi.
PKK Terör Örgütünün şehir yapılanmasının kazdığı hendek ve barikatların şehri harabeye dönüştürdüğü Mardin’in Nusaybin İlçesinde özellikle camilerin hedef alınması vatandaşların tepkisine yol açtı.
Mardin’in Nusaybin İlçesinde tel örgüler ile örülen ve halen tehlike arz eden Abdulkadir Paşa, Zeynel Abidin ve Kışla mahallelerinde bulunan Camiler kullanılamaz halde.
Camilerin duvarları minareleri ve kubbeleri Kurşun izlerinden yıkılmış ve büyük zarar verilmiş olarak görülüyor.
Nusaybinli Sivil Toplum Kuruluşları ve Vatandaşlar, camilerin Müslümanların Kırmızı Çizgisi olduğunu ve bunun kabul edilemez bir durum olduğunu söyledi.
Hüdapar İlçe Başkanı Seyfettin Ağırman: Neden Camilerin dışında başka ibadethaneler saldırıya uğramıyor. Örgütün bunu yaptığı doğrudur. Kuranı kerimler yere atıldı, kurşunlar sıkıldı hakaretler edildi. Bu basına da yansıdı biz bunu biliyoruz. Fakat neden diğer ibadethanelere yapılmıyor da sadece Camilere. Demek ki burada ideolojik bir düşünce, bir hareket, bilinçli bir hareket söz konusudur. Bu tasnif edilemez. Yani Moğollar bile bu toprakları silip süpürürken, o dönemde bir milyona yakın insan Bağdat’ta katledilirken camilere saygı gösterilmiştir. Dolayısıyla bu kabul edilebilir bir durum değildir. Bizim isteğimiz ne Nusaybin halkı, Ne de bölge halkı ne de tüm Müslümanlar mukaddesatlarına yapılan saldırı ve saygısızlığı kabul etmezler. Bu belli bir yerden sonra hoş olmayan durumları doğurabilir.
Vatandaş Ekrem Miroğlu: Nusaybin’de olan yasakta Evler, Camiler, iş yerleri tahrip edilmiştir. Genelde Camiler ve ibadethaneler tahrip edilmiştir. Müslümanların bunu kabul etmeyecekleri belli. Yani bu camilerin hedef alınması kasıtlı bir şekilde yapılmıştır. Dış Güçlerin, Emperyalist Güçlerin veyahut İslam’ı, Müslümanları tahammül edemeyen kişiler ve bazı karanlık güçlerin elleriyle olduğunu da biliyoruz. Bu daha önce de 6-8 Ekim olaylarında genelde Diyarbakır’da çoğunlukta olmak üzere, Mardin’in Kızıltepe ilçesinde ondan sonra Batman’da birkaç yerde İslami sivil toplum kuruluşları ve camiler hedef alınmıştır. Hep Kuran’ı Kerimler tahrip edilmiş, yakılmış, yırtılmış hatta ve hatta üzerlerine basarak. Yani bu Müslümanların kabul edemeyeceği, dinimize sahip çıkmamız açısından bunu kesinlikle kabul etmiyoruz. Bu ahlaken de herhangi bir dine mensup birisine de olsa bunu kabul etmememiz lazım. Yani İslam dini haricinde başka bir dine de yapılsa kesinlikle dine ibadethanelere bir zarar verilmesini biz olumlu bulmuyoruz.
Vatandaş Süleyman Can: Yani camimiz Müslümanların kırmızı çizgisidir. Yani biz bu şeyleri tasnif etmiyoruz. Kimden gelirse gelsin camimizi korumamız lazım. Tekrar bu camileri ihya etmek, inşa etmek gerekmektedir. Müslümanlar artık bunlara hoş bakmıyor. Kimden gelirse gelsin camimize hakaret yapmak iyi bir şey değildir.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın