Yaz kuran kurslarında yaş sınırı yok

  • Haberin Tarihi: 18 Haziran 2015
  • Bu haber 969 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Yaz kuran kurslarında yaş sınırı yok

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yaz tatili boyunca Kur’an, siyer, ibadet, ahlak ve dini bilgilerin verileceği yaz Kur’an kursları 22 Haziran Pazartesi günü başlıyor.
Mardin Müftüsü Dursun Ali Coşkun, yaptığı açıklamada her yaş grubundan öğrencilerin yaz Kur’an kurslarında eğitim-öğretim görebileceğini belirtti.
Kurs kayıtların devam ettiğini kaydeden Coşkun, eğitimlerin 9 hafta süreciğini söyledi.

Yaş sınırı yok
Konu ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun, Her yaş grubundan öğrencilerin yaz Kur’an kurslarında eğitim-öğretim görebileceğini belirtti. Coşkun , ‘Yaz Kur’an Kursları Uygulama Esasları’ndaki şartları taşıyan kurslarda, ayrıca yaz döneminde 4-6 yaş sınıfları açılabilecek. Bu sınıflarda söz konusu uygulama esaslarındaki şartları taşıyan öğreticilerin görev yapacağını ifade etti.

Kitaplar bu yıl da ücretsiz
İl Müftüsü Coşkun, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yaz Kur’an kurslarına katılacak öğrencilere özel olarak hazırlanan kitaplar ücretsiz verilecek. “Dinimizi Öğreniyoruz I-II-III” kitapları yanında Diyanet’in çocuklara yönelik yayınları da yardımcı materyal olarak kullanılabileceğini kaydetti.Yaz Kur’an kurslarına katılmak isteyen engellilere, bir cami ya da Kur’an kursunda eğitim verileceğini sözlerine ekleyen Coşkun bu kardeşlerimizde engelleri Kur’an işle aşacaklarını söyledi

Aileler eğitim sürecine dahil olacak
İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun Kurslarda yapılacak etkinlikleri şöyle açıkladı:
“Kurslarda, eğitim ve öğretim etkinlik ve verimliliğini artırmak için çeşitli faaliyetler düzenlenecek. Eğitim-öğretim süresince, “Her Hafta Bir Ayet, Her Hafta Bir Hadis, Her Hafta Bir İlahi” belirlenerek öğrencilerin o hafta içerisinde bunları öğrenmeleri sağlanacak.
Diğer taraftan “Veli-Öğrenci-Kur’an Kursu Öğreticisi” buluşmalarıyla ailelerin eğitim sürecine dahil olması sağlanacak. “Kur’an’ın Anlam Dünyası ile Buluşalım” hedefiyle haftanın bir gününde, Kur’an-ı Kerim’den belirlenen bölümlerin Türkçe meali anlatılarak, Kur’an’ın hem okunmasına hem de anlaşılmasına katkıda bulunulacak.

Sosyal ve kültürel etkinlikler düzenlenecek
Yaz kurslarında eğitim gören öğrenciler Kur’an eğitiminin yanı sıra, Diyanet İşleri Başkanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde sportif etkinlikler de bulunabilecek. Ayrıca ramazan ayında öğrencilere yönelik iftar gibi programlar ile gezi, piknik gibi sosyal, kültürel etkinlikler düzenlenecek.

Yaz Kur’an kurslarına özel internet sitesi
Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından çocukların eğitimlerini evde de sürdürmelerine yönelik bir internet sitesi de tasarlandı. Sitede “Dinimi Öğreniyorum”, “İbadetlerim”, “Kur’an Öğreniyorum”, “Biricik Peygamberim”, “Su Gibi Aziz Değerlerim”, “Dünyanın Farkındayım”, “Oyun Dünyam”, “Bir Dünya Kitap” ve “Hünerli Ellerim” gibi başlıklarla çocukların eğlenirken öğrenmelerini sağlayacak içerikler hazırlandı.
2013 yılında 3 milyon 59 bin 409 öğrenci yaz Kur’an kurslarına katılmış, bu rakam 2014 yılında 3 milyon 154 bin 68’e yükselmişti. Bu yıl da 3 milyondan fazla öğrencinin yaz Kur’an kurslarına katılması bekleniyor.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın