Yurtgül ve Akhamur, son yolculuklarına uğurlandı

  • Haberin Tarihi: 21 Temmuz 2015
  • Bu haber 1243 defa okundu.
  • Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş
Yurtgül ve Akhamur, son yolculuklarına uğurlandı

Suruç’taki bombalı saldırıda yaşamını yitirenlerden Murat Yurtgül ve Emrullah Akhamur, on binlerce kişi tarafından Kızıltepe ilçesinde son yolculuklarına uğurlandı.
Kobanê’nin yeniden inşası için Suruç’ta bulunan SGDF’li gençlerin açıklama yaptıkları sırada uğradıkları bombalı saldırıda yaşamını yitirenlerden Murat Yurtgül ve Emrullah Akhamur, Kızıltepe ilçesinde on binlerce kişi tarafından son yolculuklarına uğurlandı. Katliamın yaşanmasının ardından Yurtgül ve Akhamur’un cenazeleri yapılan otopsinin ardından Kızıltepe ilçesine gönderilmek üzere belediye morguna kaldırıldı.
Belediye morgundan dün öğlen saatlerinde konvoy eşliğinde alınan Yurtgül ve Akhamur’un cenazeleri Kızıltepe ilçesine getirildi. Kızıltepe ilçe girişinde yüzlerce araç konvoyunun katılımı ile karşılanan cenazeler ilçe girişinde binalarda ve yollarda yüzlerce yurttaş tarafından “Şehit namırın” sloganları eşliğinde karşılandı.
Cenazelerin karşılanması sırasında DBP, HDP Mardin il ve ilçe örgütleri, HDP Mardin Milletvekilleri Enise Güneyli, Erol Dora, Gülser Yıldırım, MEYADER, Barış Anneleri, KJA, Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Türk ve Büyükşehir Daire Başkanları, DBP’li Mardin bölge belediye başkanları ile on binlerce kişi hazır bulundu.
Yurtgül ve Akhamur’un cenazeleri daha sonra son bir defa baba ocağına götürüldü. Baba ocağından alınan Yurtgül ve Akhamur’un cenazeleri ardından Atatürk Mahallesi Yol Dere (Xirabilmê) yolu üzerinde bulunan mezarlığa omuzlara alınarak yürüyüş halinde götürüldü. Yürüyüş sırasında Abdullah Öcalan posterleri, Yurtgül ve Akhamur’un fotoğrafları, YPG, YPJ bayrakları taşınırken sık sık “Bijî Serok Apo”, “Şehit namırın”, “PKK bunun hesabını soracak” sloganları atıldı.
Emrullah Akhamur’un annesi Zehra Akhamur ile Murat Yurtgül’ün annesi Şemse Yurtgül tabutun başında çocuklarının cansız cesedine sarılarak ağıtlar yaktı. İŞİD terör örgütüne lanet okuyan Şemse Yurtgül ile Zehra Akhamur sık sık tabutlara sarılması ise tören alanında bulunan binlerce kişi gözyaşlarına hakim olamadı.
Çocuklarını toprağa vermek için mezarları başında bekleyen Murat Yurtgül babası Şerif Yurtgün ile Emrullah Akhamur’un babası Nimet ise oldukça üzgün olduğu görüldü. Düzenlenen tören ardından Emrullah Akhmur ile Murat Yurtgül yan yana toprağa verildi. Cenazelerin mezarlığa bırakılması sırasında aile fertlerinin tabuta sarılarak ağıtlar yakması duygusal anlar yaşatırken burada İŞİD terör örgütüne öfke sloganları atıldı.

Çocuğunu toprağa veren Emrullah Akhamur’un annesi Zehra Akhamur,” Oğlumun yolu bizim yolumuzdur. Onlar barış için kardeşlik için vefat ettiler. Kimsenin ciğeri yanmasın. Bundan sonra anaların ciğeri yanmasın. Barış istiyoruz. Artık yeter. Oğlum okul okuyordu. Öğretmen olmak için okul okuyordu. Yeni mezun oldu. Hayali öğretmen olmaktı. Fakat İŞİD terörü oğlumu benden aldı.“ dedi
Emrullah’ın Kız kardeşi Cemile Akhamur ise, terör örgütüne lanet yağdırarak,” Kardeşimi öldürenlere lanet olsun. Başka söyleyecek laf bulamıyorum,” diye tepki gösterdi.
Murat Yurtgül’ün annesi Şemse Yurtgül ise, oğlunu haince öldüren terör örgütü İŞİD’e lanet okudu. Yurtgül,” Allah İŞİD’in belasını versin. İŞİD’e destek verenlerinde belasını versin. Oğlumu benden aldılar. Benim Ciğerim yandı. İnşallah onlarında ciğeri yanar.” Şeklinde tepkisini gösterdi.
Yapılan konuşmalar ve dini vecibelerin ardından Yurtgül ve Akhamur, sloganlar eşliğinde son yolculuklarına uğurlandı.
Törenin ardından Yurtgül ve Akhamur için Kızıltepe Belediyesi Şeyh Davut Yalçınkaya halk Evi’nde taziyelerin kabul edileceği belirtildi.

Anahtar Kelime:

Bir Yorum Yazın